Pivovary nejvíc trápí uzavřené hospody, jejich tržby se letos propadnou až o desítky procent

Pokračující uzavírka hospod a restaurací a s tím související propad prodeje čepovaného piva považuje za v současnosti největší problém 96 % pivovarů a sladoven. V důsledku toho očekávají pivovary letos propad tržeb v řádu desítek procent, až třetina z nich pak zvažuje v současné situaci propouštění. Vyplývá to z průzkumu, který si koncem října udělal Český svaz pivovarů sladoven. Zúčastnilo se ho na 90 respondentů zastupujících sladovny a pivovary všech velikostí – od minipivovarů až po velké pivovarnické skupiny.  
 
Zatímco uzavřené restaurace trápí pivovary všech velikostí, pokles prodejů souvisejících s exportem piva vnímají jako problém častěji střední a velké pivovary. Většina firem má zvýšené náklady na hygienická a další opatření, ta pro ně ale neznamenají zásadní problém. S aktuální situací se pivovary nejčastěji vyrovnávají tak, že rozpouštějí vytvořené rezervy (74 %) a ruší nebo odkládají plánované investice (77 %). Více než polovina firem provádí organizačně-pracovní změny jako např. podpora práce z domova, závodní dovolené, v krajním případě pak i propouštění. Menší pivovary, které jsou často závislé na prodeji čepovaného piva, pak otevírají nové prodejní kanály jako internetový prodej, rozvoz nebo výdejní okénka.

Ještě v létě vypadala situace poměrně optimisticky, aktuálně ale očekávají pivovary celoroční propady tržeb v řádu desítek procent. U středních a větších pivovarů se propad tržeb bude pohybovat v rozmezí 20-40 %, menší pivovary a minipivovary letos přijdou nejčastěji o 30-50 %, každý šestý minipivovar pak očekává propad o více než 50 %. Z toho důvodu zvažuje až třetina firem propouštění, častěji pak hrozí u větších pivovarů, které v první vlně pandemie i navzdory obtížné situaci udržely prakticky plnou zaměstnanost.

Při první vlně COVID-19, kdy byly restaurace uzavřené deset týdnů, pokryly pivovary veškeré ztráty z vlastního, a to při zachování plné zaměstnanosti,“ říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven. „V aktuální situaci, kdy se gastronomické podniky opět na několik týdnů uzavřely a tím se prakticky zastavil prodej čepovaného piva, už náhrady od státu požadovat budeme. Jednáme s ministerstvem zemědělství o kompenzacích vzniklých ztrát, ale současné podmínky jsou nastavené tak, že na ně velká část pivovarů nedosáhne,“ dodává Ferencová.

Oslovené pivovary nejčastěji volají po brzkém rozvolnění opatření a alespoň částečném otevření restaurací a hospod. V nejisté atmosféře posledních týdnů by členské firmy ocenily jasný plán na kompenzace jednotlivým sektorům, chybí jim smysluplné termíny zavádění opatření, ale i jasná a ucelená komunikace za strany státu. Uvítaly by i celkové zjednodušení přístupu ke kompenzacím, zrychlení odpisů a vyplácení prostředků z podpůrných programů, a opakuje se i požadavek na snížení odvodů za zaměstnance.

Pivovary se nechtějí více zadlužovat, o čemž svědčí i fakt, že aktuálně uvažuje o využití úvěrového programu COVID III pouze každý desátý, a to zejména mezi malými pivovary. Nejčastěji, ve více než dvou třetinách případů, chtějí pivovarské společnosti využít program Antivirus na pokrytí části mzdových nákladů. Odložení úhrad DPH, záloh na daň z příjmů a silniční daň do konce roku 2020 se pak chystá využít 42,5 % respondentů. Ošetřovné pro zaměstnance využije více než třetina firem, zejména pak z řad větších pivovarů.

Liberalizační balíčky, jako je odpuštění pokut za opožděná daňová přiznání, zrušení vybraných záloh na daň či pozastavení EET do konce roku využije necelá třetina všech dotázaných (31.0 %). Každý sedmý pivovar o pomoc nežádá, s tím, že se na něj nevztahuje, nebo na ni za stávajících podmínek nedosáhne.

Zdroj: Český svaz pivovarů sladoven, foto: pixabay.com

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010