CBA v loňském roce navýšilo tržby na 4,3 miliardy korun

Družstvo CBA v loňském roce navýšilo své tržby o necelých šest procent na 4,3 miliardy korun. Růst zaznamenalo v segmentu maloobchodu i velkoobchodu. Maloobchodní Družstvo CBA CZ dosáhlo tržeb 2,5 miliardy korun, což znamenalo meziročně téměř sedmiprocentní nárůst. Obrat velkoobchodu CBA Nuget pak v loňském roce vzrostl o čtyři procenta na 1,8 miliardy korun. Oba subjekty v loňském roce pracovaly s vyrovnaným rozpočtem, zisk se pohyboval v jednotkách tisíc korun.

Nárůst tržeb CBA, které v loňském roce dosáhly 4,3 miliardy korun, táhnul zejména maloobchodní segment. Na přímých dodávkách, tedy prodeji zboží od dodavatelů směrem k prodejnám, zaznamenalo maloobchodní Družstvo CBA CZ tržby 2,5 miliardy korun. Oproti roku 2020 se jednalo o nárůst téměř 7 procent. O něco méně pak vzrostly i tržby velkoobchodu CBA Nuget, a to na 1,8 miliardy korun. Meziročně šlo o nárůst 4 procenta.

Maloobchodní segment CBA vloni těžil zejména z března, června a srpna, které byly z hlediska tržeb nejsilnější. „Růst se bohužel oproti minulým letům zpomalil. Tento faktor se propisuje především do zisku, maloobchod i velkoobchod zaznamenal zisk pouze v tisících korun a nepředpokládáme, že by se situace měla v následujících letech zlepši. Otázkou spíše bude, jak pokračovat,“ uvedl předseda Družstva CBA CZ Roman Mazák.

Důvody poklesu zisku podle něj souvisí především s výrazným růstem nákladů v loňském roce. Ten se týkal zejména mezd a energií. „Řada prodejen si bohužel z hlediska tržeb i zisku meziročně pohoršila, netýká se to jen naší sítě, ale plošně celého segmentu tradičního obchodu. Letošní rok bude kritický, ne-li zlomový. Náklady rostou radikálně, ale vzhledem k již tak vysokým cenám zboží není možné k tomu adekvátně zvedat obchodní přirážku. Mám vážné obavy, že na trhu se letos budou zavírat stovky prodejen,“ předpověděl Roman Mazák.

CBA se i proto rozhodlo zastavit investice do stavby nových provozoven. Soustředit se chce na modernizaci těch stávajících, takzvaného remodelingu. V letošním roce chce takto modernizovat celkem sedm prodejen. Své vlastní franšízové provozovny pak plánuje obléct do nového designu. První takový projekt už síť realizovala v Rapotíně u Šumperka, do konce roku pak chce stihnout další tři prodejny, včetně té největší v Hradci Králové.

Součástí sítě CBA je aktuálně 1062 prodejen. „Výstavbu nových jsme momentálně pozastavili. Investice v letošním roce půjdou do zvýšení minimálních mezd, energií, vstupních nákladů či nafty. Vstupní ceny a náklady jsou enormní. To, co udělala vláda za posledních 5 let, je naprostou katastrofou. A teď v důsledku současného stavu se to mnohokrát znásobilo. Co je navíc záhadou, na trhu je nedostatek pracovní síly,“ uzavřel předseda Družstva CBA CZ s tím, že i tento faktor může mít v letošním roce vliv na uzavírání prodejen.

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010