Stará žitná myslivecká dobyla Londýn a získala mezi whisky ocenění Master

Nejstarší palírna v Evropě sklízí úspěchy své pětisetleté řemeslné práce a zhodnocuje zkušenosti a osobitost, kterou během své existence buduje. Nejvyšší ocenění získala její vlajková loď, Stará žitná myslivecká, ve Velké Británii, tedy zemi typické pro whisky, na soutěži The Spirits Business World Whisky Masters 2020.

Stará žitná myslivecká se oblibě v českém prostředí těší již od svých počátků v 19. století. Výjimečně jemná komplexní chuť s originálním charakterem vzniká díky atmosféře prostějovských sklepů v hloubce pět metrů pod zemí nejstarší palírny v Evropě. Jejím základem je ušlechtilý žitný destilát, který se ukládá do speciálně vybíraných dubových sudů. Základní varianta zraje jeden rok, prémiovější Stará žitná myslivecká Reserve zraje čtyři roky. K příležitosti pět set let od založení Palírny U Zeleného stromu byla v roce 2018 poprvé stočena také limitovaná Stará žitná myslivecká Single Barrel. Tato speciální edice zrála osm let v dubových sudech po bourbonu a stáčela se ručně.

Jedinečnosti české legendy, Staré žitné myslivecké, si čím dál častěji všímají i porotci na prestižních mezinárodních degustačních soutěžích. V metropoli světové whisky – anglickém Londýně – porazila imitovaná edice Stará žitná myslivecká Single Barrel Bourbon výrazně známější světové značky whisek a získala nejvyšší možné ocenění Master. To je považováno za jedno z nejvyšších uznání, jakého se může ve whiskách dostat. Nejstarší palírna v Evropě zvítězila se svými výrobky a s přehledem předčila 73 vybraných whisek od nejkvalitnějších světových výrobců whisek. Stará žitná myslivecká Reserve pak navázala a přivezla ze stejné soutěže ocenění Gold v kategorii Blended.

Mezinárodní soutěže fungují jako přehlídka toho nejlepšího ve světě whisky. Zároveň zpřístupňují prestižní produkty náročným zákazníkům. Konzumace whisky každý rok stabilně celosvětově roste a tento trend je stejný i v České republice. Daří se zvlášť limitovaným a exkluzivním edicím. Nejvyšší ocenění master ve whisky pro nás znamená něco podobného jako šlechtický titul, vyšší potvrzení kvality už získat nemůžeme,“ hodnotí význam degustačních soutěží Boris Rajdl, marketingový manažer Palírny U Zeleného stromu a doplňuje, že soutěže jsou často vodítkem pro znalce, co nového mohou ochutnat a jakým směrem trh jde.

Trendem v kategorii whisek v posledních letech jsou netradiční země původu. V minulých letech to dokázala například japonská whisky. A je to vidět i na zvyšujícím se zájmu o Starou žitnou mysliveckou v zahraničí. Vyváží se například do Austrálie, Jižní Ameriky či Kanady.

Zdroj a foto: Palírna U Zeleného stromu

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010