V kategorii obchodních řetězců a rychloobrátkového zboží, které nebyly opatřeními až tak fatálně zasaženy, bude pokles celoročních mediálních investic určitě nižší, než na trhu celkově, maximálně do 10 % – Petr Majerik, Media Coach.

Aktuální situace v České republice není lehká jak pro lidi, tak i pro firmy nebo podnikatele. V této nové anketě našeho portálu Mistoprodeje.cz oslovujeme retailové odborníky z řad značek, řetězců, médií, výrobců POS produktů a realizátorů s cílem zjistit jejích aktuální situaci, potřeby a také i vyhlídky do budoucna.

V sedmnáctém díle této ankety jsme oslovili Petr Majerika, marketingového a mediálního konzultanta, lektora na VŠKK a porotce POP Star.

1. Pracujete pro klienty, kteří mají kamenné prodejny, i e-shopy. Stejně jako pro výrobce zboží, které se tam prodává. Jaké jsou okamžité dopady současných antivirových restrikcí na jejich reklamní aktivity a Vás osobně a čím se momentálně zabýváte/potýkáte nejvíce?

Ze společností, kterým pomáhám zejména s efektivním plánováním a realizací mediálních kampaní, současná situace postihla většinu. Ať už zavřenými obchody, nebo sníženou poptávkou po jejich výrobcích a službách. Nebo i „jen“ omezenou mobilitou lidí.

Je ale fantastické sledovat, jak se některé firmy dokáží rychle na změnu situace adaptovat. Třeba prodejce matrací a postelí ProSpánek, pro který koordinuji plánování a nákup médií v ČR a střední Evropě, krátce po uzavření obchodů rozjel produkci roušek, aby alespoň částečně vykompenzoval výpadky v obratech.

Jinak poradenská činnost je specifická v tom, že práce z home office je její standardní součástí, takže v tomto ohledu je u mě prakticky vše při starém. Samozřejmě ubyly osobní schůzky ve prospěch online konferencí.

2. Co by inzerentům a médiím v současné situaci nejvíce pomohlo?

Klíčem k záchraně nejvíce postižených subjektů je samozřejmě co nejrychlejší návrat ke standardnímu fungování tak, jak to umožní situace ohledně koronavirové epidemie.

Na druhou stranu by bylo skvělé, kdybychom si všichni uvědomili, že neustálý ekonomický růst a postupná globalizace nejsou asi tím úplně pravým smyslem života.

3. Jaký očekáváte vývoj na mediálním trhu do konce roku?

Očekávám, že po postupném uvolňování restrikcí bude docházet k pozvolnému oživování reklamního trhu. Celkový pokles celoročních mediálních investic v tuto chvíli odhaduji kolem 20 až 25 %. Ale v kategorii obchodních řetězců a rychloobrátkového zboží, které nebyly opatřeními až tak fatálně zasaženy, bude pokles celoročních mediálních investic určitě nižší, než na trhu celkově, maximálně do 10 %.

V oblasti plánování médií nastane zlatá éra pro mediálně kreativní řešení, které spočívají v inovativním přístupu k využití médií.

Jinak jako po každé krizi nejslabší odpadnou, a dojde ještě k většímu posílení velkých, zejména globálních společností. A to jak na straně inzerentů, tak médií, nebo agentur.

Jednoznačným vítězem na mediálním trhu bude oblast e-shopů a online médií, plus velkých subjektů obecně!

Zdroj a koláž: redakce, foto: Petr Majerik a pixabay.com

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partner