Začátkem nového školního roku roste zájem o cereálie a müsli výrobky

V září se v mnoha rodinách po letních dovolených zrychlilo životní tempo a nastaly s tím spojené změny ve stravovacích návycích. Právě s příchodem nového školního roku sledujeme u českých spotřebitelů zvýšený zájem o tzv. obilné snídaně (t. j. cereálie a müsli produkty), jejichž spotřeba po slabším srpnu výrazně narůstá. Podobný boom zažívají cereálie i začátkem roku během ledna a února.

Podle údajů společnosti Nielsen dosahuje z pohledu dlouhodobého vývoje celoroční spotřeba (t. j. v období od září 2018 do srpna 2019) cereálních a müsli výrobků v maloobchodě přes 13 tisíc tun a tržby se za posledních 12 měsíců vyšplhaly na 1,4 miliardy korun. V posledním roce zaznamenaly tržby za tuto kategorii zpomalení tempa růstu, když meziroční nárůst dosáhl +0,7 %, zatímco před rokem bylo tempo růstu více než třikrát rychlejší (+2,3 %). Toto zpomalení tempa zapříčinil negativní celoroční vývoj spotřeby, jelikož celkový objem prodeje meziročně klesl o 1,4 %.

Nejoblíbenějším typem snídaňových obilovin jsou cereálie, které tvoří více než polovinu z tržeb (810 milionů korun). Segment müsli produktů s více než třetinovým podílem na tržbách generuje 570 milionů korun ročně. Právě tento segment byl hlavním tahounem meziročního poklesu spotřeby snídaňových obilovin – müsli produktů se prodalo o 151 tun méně než v předchozím roce. Nejmenším segmentem je mix cereálií a müsli produktů, za které čeští spotřebitelé utratili jen 3,2 milionu korun a na tržbách v rámci skupiny obilných snídaně se podílejí méně než půl procentem.

Při nákupu cereálií Češi preferují zejména střední balení ve velikosti 250-400g. Ta měly v posledním roce dokonce nižší průměrnou cenu než největší balení nad 400g. I přes rozmanitou nabídku příchutí cereálií platí, že favority jsou čokoláda a kakao, které spolu tvoří více než polovinu obratu cereálií. Třetím nejoblíbenějším typem jsou cereálie bez příchutě, jejichž významnost mírně roste – většinu tvoří kukuřičné lupínky bez příchutě, ale do této skupiny patří např. i špaldové či pohankové cereálie. Stoupající trend je nejvíce patrný u medových cereáliích, jejichž obliba v posledních letech roste.

Při nákupu müsli vyhledáváme především větší balení nad 400g, která jsou výrazně levnější než menší či střední balení. Z pohledu příchutí, stejně jako u cereálií, dominuje čokoláda, dvojkou jsou ovocné müsli a trojici uzavírá čokoláda s oříšky. I při müsli výrobcích roste zájem o podílově méně významné příchutě, z nichž nejrychlejší růst zaznamenaly produkty s ovocem a oříšky.

Zdroj: Nielsen, foto: pixabay.com

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010