V roce 1989 Češi vydělávali na kilo banánů 55 minut, letos jim stačí 7 minut

Zatímco před listopadem 1989 pracoval obyvatel ČSSR s průměrným platem 55 minut, aby si mohl koupit kilogram banánů, dnes na to stačí průměrnému českému zaměstnanci jen 7 minut. Na kilogram pomerančů jsme před sametovou revolucí pracovali 45 minut, v současnosti je to jen 8 minut. Vyplývá to z analýzy společnosti Česká distribuční, která je největším tuzemským distributorem reklamních letáků. Dva druhy ovoce, symbolizující ekonomickou nedostatečnost minulého režimu, zařadily obchodní řetězce do speciálních akcí věnovaných oslavám výročí 17. listopadu. V akčních nabídkách tak lze banány koupit 8krát levněji než za socialismu.

 „Banány a pomeranče jsou malý symbol velké změny. Zatímco dříve bylo exotické ovoce dostupné jen před Vánoci, dnes si jej můžeme pořídit po celý rok,“ řeklPetr Sikora, ředitel České distribuční a dodal: „Díky volné soutěži na trhu už zákazníci nemusí na banány stát hodinovou frontu, naopak, obchodníci se o zákazníky předhánějí a prostřednictvím letáků je informují o šíři nabídky, aby je nalákali k nákupu. Zákazníci ze soupeření mezi obchodníky jednoznačně těží a to nejen v případě ovoce.“

Na kilo pomerančů jsme v roce 89 vydělávali skoro hodinu. Kilo pomerančů jsme si mohli koupit za 45 minut práce. Letos máme na ovoce vyděláno za pár minut: na pomeranče nám stačí 11 minut, respektive 8 minut, nakupujeme-li podle letáku. Na banány vyděláváme deset minut a pořídíme-li je v akci, pak máme na kilo za 7 minut práce. Z průměrného platu si můžeme koupit 1,4 tuny banánů.

Obchodníci připravili u příležitosti oslav sametové revoluce speciální nabídky. Banány a pomeranče v nich nechybí. Podle Sikory obchodníci díky emocím, které taková nabídka vyvolává, navazují se svými zákazníky hlubší vztah: „Revoluce rozhodně nebyla o frontách na banány. Je to jen malý střípek života, který ale dobře ilustruje, jak velký posun společnosti po revoluci nastal. Měli bychom si připomínat i takovéto každodenní drobnosti, aby lidé nezapomněli.“

Vybírat si dnes můžeme z mnoha druhů banánů i pomerančů, letáky spotřebitele informují o zemi původu nebo o způsobu jejich pěstování. Kromě ovoce s označením bio je možné zakoupit i tzv. férové banány, u kterých je deklarována dobrá životní úroveň producentů.

Průměrnou mzdu v roce 1989 uvádí Český statistický úřad, například v dokumentu „Mzdy do roku 2014“ dostupném zde.

Historické zdroje:

Kronika města Kolína – roky 1965–1970, dostupná zde.

Na straně 149, která je kronikářem označena jako strana 31, je k vidění Ceník řada A – 9/M úhrnný z roku 1969

Na straně 221, značené 102 si lze prohlédnout tentýž ceník z roku 1970. Ceny banánů a pomerančů se nezměnily. Oba ceníky naleznete v příloze.

Kronika obce Tisem, kniha třetí, 1979-2003, dostupná zde. Kronika na straně 107 uvádí, že v roce 1990 došlo k první změně ceny banánů a pomerančů:

Od 3. listopadu je zdražení jižního ovoce a to pomeranče ze 14 Kč na 23 Kč, banány ze 17 na 25 Kč, citrony z 10 na 17 Kč, grepy z 12 na 14 Kč.

Zdroj: Česká distribuční, foto: pixabay.com