V předvánočním boomu výrazně stouply dovozy hraček a tištěných cizojazyčných knih
Předvánoční boom v Česku doplňují stoupající dovozy hraček a tištěných knih ze zahraničí, které patří na sklonku roku mezi nejčastěji proclívané komodity, shrnuje Luděk Procházka ze společnosti Gerlach poskytující celní služby. Hitem letošních Vánoc jsou podle něj interaktivní panenky, plyšované hračky nebo roboti. U větších dětí zabodují elektrické hoverboardy, skateboardy a koloběžky.
„Mezi dováženými knihami dominují publikace v angličtině,“ doplňuje Jan Kanzelsberger mladší, ředitel největší sítě knihkupectví u nás. „Trendem jsou také sběratelská autíčka,“ přidává se za společnost Abrex Jan Mizera.
Dovozci modelů autíček musí hlídat ochranu značek automobilek
„Dovoz proclívaných hraček před Vánoci stoupnul o 21 %. Mezi hlavní vývozce patří Čína, u části se jedná o také Hongkong a Vietnam. U dovážených hraček si musí dovozci dát pozor na ochranu obchodních značek, což platí dokonce i pro modely autíček s logem příslušné automobilky. Překvapením jsou pro nás dovozy tištěných knih, které vyskočily o 12 %. Tento sortiment je navíc osvobozen od placení cla,“ říká Luděk Procházka ze společnosti Gerlach, která poskytuje celní služby tuzemským dovozcům i vývozcům.
Kanzelsberger: největší hlad je po knihách v angličtině
Průnik dovážené cizojazyčné literatury na předvánoční trh komentuje také Jan Kanzelsberger mladší, ředitel největší sítě knihkupectví v Česku.
„Je zde jasně patrný vývoj jazykové vybavenosti. Lidé si dnes umí přečíst knížku v originále, což samozřejmě jako knihkupectví reflektujeme. Zdaleka největší zájem je o knihy v angličtině, dále pak v menší míře po německých titulech a dalších, doplňujících jazycích, jako je například francouzština nebo italština. Máme také vlastní oddělení hudebnin se specializovanými tituly, které se dováží ze zahraničí, ať už pro klasickou nebo moderní hudbu.“
Dovozci hraček z Číny přecházejí na vlastní výrobu v Česku
Silný sortiment na předvánočním trhu jsou dovozové hračky, nicméně začíná se objevovat nový zajímavý trend: navracet jejich výrobu zpátky do Česka. Jednou z firem, které hračky původně dovážely a nově je vyrábějí i v tuzemsku, je Abrex, výrobce autíček.
„V Asii teď vyrábíme série aut po desítkách tisících kusech. V Česku ale máme možnost vyrábět i menší série, které jsou i sběratelsky atraktivnější,“ říká ředitel Abrexu Jan Mizera. Důvodů k návratu je prý více. „Naše dodavatele stále více trápí nedostatek zaměstnanců. Většina dělníků přechází do automotive průmyslu a elektroniky. Navíc mají tamnější výrobci odlišný způsob práce a uvažování. Stalo se nám, že jsme na modelech dělali 4 různé druhy kol. Ale ve fabrice to nezvládali hlídat a chodila nám autíčka se třemi i čtyřmi různými koly místo kompletních sad,“ vysvětluje Mizera.
Zdroj a foto: Gerlach