Problematikou udržitelné módy provede zákazníky Westfield Chodov Kamila Vodochodská

616 zobrazení

Rozpoznat linku oddělující klasickou a udržitelnou módní produkci není snadný úkol ani pro řadu odborníků. Westfield Chodov proto už několik měsíců představuje udržitelnější kolekce svých nájemců ve speciálním Průvodci udržitelnými nákupy. Jeho tváří se nově stává česká módní návrhářka a propagátorka slow fashion Kamila Vodochodská.

Sto a jedna podoba udržitelnosti

Obecná ani jediná správná definice udržitelné módy neexistuje. Různé přístupy k ní, jako například zero waste, cruelty-free, fair trade, využití nových materiálů nebo metod upcyklace, se totiž neustále vyvíjejí. Zároveň není mnohdy snadné rozlišit, kdy se módní značky snaží být opravdu ohleduplnějšími k životnímu prostředí, a kdy se pojem udržitelnost stává jakousi nálepkou využívající současný trend jen k dalšímu byznysu.

Mnoho zákazníků tak v otázce udržitelnosti po právu tápe, nebo dokonce propadá pocitu marnosti až ekologické a módní depresi.

Westfield Chodov proto ve spolupráci se svými nájemci sestavil informační brožuru Průvodce udržitelnými nákupy. Prostor v ní dostávají všichni prodejci, kteří do nabídky pravidelně zahrnují také skutečně udržitelnější varianty svých produktů nebo služeb.

Zákazníci tak díky brožuře zjistí, že udržitelné kolekce dnes kromě lokálních výrobců nabízí i řada velkých a globálně oblíbených značek. Na konkrétních příkladech se ale hlavně dozví více o různých principech slow fashion a o celé problematice si tak mohou vytvořit komplexní obrázek.

Cílem Průvodce udržitelnými nákupy je představit širokému spektru zákazníků udržitelnější kolekce obchodů ve Westfield Chodov napříč různými kategoriemi a cenovými hladinami, a to přehledně a jednoduše. Chceme být inspirací k o něco zdravějšímu životnímu stylu obecně, proto kromě edukace v oblasti módy zákazníky informujeme i o souvisejících službách, jako jsou recyklační boxy či nákupy bez obalu,“ říká Petra Valentová, marketingová manažerka Westfield Chodov a dodává: „Snaha o dosažení co nejvyšší udržitelnosti v různých aspektech fungování Westfield Chodov je naší dlouhodobou prioritou. Prolíná se velmi nízkou energetickou náročností budovy, využíváním přírodních zdrojů pro její provoz v maximální možné míře, důslednou recyklací veškerých odpadových materiálů nebo podporou lokálních veřejně prospěšných projektů.“

Jen když zpomalíme, uvidíme ostřeji“

Patronkou projektu se nově stává česká módní návrhářka Kamila Vodochodská. Ta se dopadům módní produkce na životní prostředí a hledání možných alternativ věnuje většinu svého profesního života. Coby módní koučka a slow fashion terapeutka pomáhá Kamila Vodochodská svým zákazníkům vybrat ze široké škály odpovědnějších přístupů k módě ten, který bude každému z nich vyhovovat co nejvíce.

Věřím, že i malá změna k lepšímu je lepší než žádná. A vůbec nezáleží na tom, zda proběhne v domečku na zelené louce nebo v kabince některého z konfekčních řetězců. Dnešní svět nepotřebuje stovky dokonale a stoprocentně udržitelných jedinců. Akutně potřebuje miliony těch, kteří začnou své nákupní zvyklosti měnit k lepšímu alespoň o kousek. A to i za cenu toho, že budou dělat chyby. Důležité ale je se z nich poučit a už je neopakovat,“ vysvětluje svůj přístup Kamila Vodochodská.

Zdroj a foto: Unibail-Rodamco-Westfield