Podle papírových letáků nakupuje už jen 30 procent domácností

Celých 61 procent domácností čte papírové letáky, ale jen 30 procent podle nich i nakupuje; elektronické letáky čte 15 procent domácností a 10 procent podle nich i nakupuje. V hypermarketech nakupuje rychloobrátkové zboží přednostně 46 procent domácností, v diskontech utrácí nejvíce 27 procent domácností a supermarketům dává při nákupu potravin a dalšího zboží rychlé spotřeby přednost 17 procent domácností. Zjištění pocházejí z volně prodejné studie GfK SHOPPING MONITOR 2018.

Úroveň distribuce letáků maloobchodních řetězců meziročně klesá, nyní letáky dostává 72 procent domácností, 61 procent domácností letáky také čte. Oproti loňskému roku se opět snížil podíl respondentů, kteří podle letáků nakupují, na celkových 30 procent. 20 procent domácností letáky nedostává, protože má na schránce žádost o nevhazování letáků, a 7 procent domácností tvrdí, že k nim letáky nezanáší.

Více než polovina českých domácností (67 procent) ví o tom, že někteří obchodníci informují o svých prodejnách a jejich nabídce prostřednictvím vlastních elektronických letáků na internetu. Elektronické letáky si na internetu prohlíží 15 procent domácností, 10 procent domácností podle nich také nakupuje.

Hypermarkety (Albert Hypermarket, Globus, Kaufland, Tesco Hypermarket) si po postupném nárůstu v posledních třech letech mírně pohoršily; jako hlavní nákupní místo potravin a dalšího rychloobrátkového zboží je letos uvádí 46 procent domácností. Diskonty (např. Lidl a Penny Market) si celkově polepšily o 4 procentní body na rekordních 27 procent. Obliba supermarketů (např. Albert SM, Billa, Tesco SM) vzrostla o 1 procentní bod, preferuje je 17 procent domácností. Menší prodejny (např. COOP, Hruška, Flosman/Flop) si již třetím rokem udržují stejnou 10 procentní hladinu preferencí.

Trvanlivé kategorie české domácnosti nakupují především v hypermarketech a diskontech. Distribuce čerstvých potravin je charakteristická relativně vysokými preferencemi pro menší (specializovanou) prodejnu. U drogistických kategorií (kosmetika, osobní hygiena, prací a úklidové prostředky) jsou viditelné výrazné preference pro specializované drogistické formáty, zvláště pak u kosmetiky,“ říká Pavel Cabal, Senior Project Manager z GfK.

 

O studii

GfK Shopping Monitor je volně prodejná studie, která již od roku 1997 každoročně poskytuje komplexní analýzu vývoje nákupních zvyklostí českých domácností při nákupu rychloobrátkového spotřebního zboží. GfK Shopping Monitor sleduje trendy ve vývoji motivačních faktorů, v preferencích formátů a řetězců, ve znalosti řetězců a v jejich spotřebitelském hodnocení..

 

Zdroj a foto: GfK Czech

Koláž: redakce

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři