Pandemie potvrdila, že budoucnost patří bezkontaktnímu placení

Koronavirová pandemie přišla tak náhle, že bylo třeba rychle jednat a mnohdy se uchýlit k nouzovým řešením. Velká část lidské činnosti musela být omezena na „bezdotykový“ režim a ne všechny z nich byly na tuto změnu uzpůsobeny. Oblast, která si však s nastalými restrikcemi poradila dobře, bylo bankovnictví, jež má nyní dobře vyvinutou infrastrukturou nejen pro bezkontaktní placení, ale i pro jiné finanční úkony.

V online vyhledávání za poslední období se projevila veřejná zvědavost a obavy ze současné role papírových peněz. Podle zprávy Banky pro mezinárodní úmluvy (Bank for International Settlements) rekordně narostl počet internetových vyhledávání odkazujících na „hotovost“ a „virus“.

Zpráva také upozorňuje na vědecké důkazy naznačující, že pravděpodobnost přenosu koronaviru bankovkami a mincemi je ve srovnání s jinými často dotknutými předměty nízká.
Přesto strach z nákazy vedl lidi k tomu, že omezili jakékoliv činnosti související s dotykem, což se týká i hmatatelných forem měny.

Výhoda je v této situaci na straně obchodníků umožňujícím svým zákazníkům zaplatit za služby či za zboží bezhotovostně, nebo ještě lépe bezkontaktně. Průzkumy nicméně dokládají, že v Česku je infrastruktura pro bezkontaktní placení v dobré kondici. Zjištění společnosti Mastercard například ukazuje, jakou oblibu má mezi Čechy placení chytrými hodinkami a další nositelnou elektronikou. Česká republika se v žebříčku podle plateb provedených těmito zařízeními řadí na sedmou příčku, což samozřejmě ukazuje i to, že příležitostí pro bezkontaktní placení je u nás hodně.

Že bezkontaktní platby za využití biometrického potvrzování zažívají velký boom, registruje i společnost Visa. „Zaváděním inovativních řešení firmy reagují na zvyšující se potřebu zabezpečit uživatele před potenciálními hrozbami. Biometrie je moderním nástrojem, který nám pomáhá možné nástrahy překonávat. Jde ruku v ruce s legislativními nároky na bezpečnost a díky moderní technologii jsou dnešní metody ověření totožnosti snadnější a rychlejší než například standardní využívání hesel,” řekl Marcel Gajdoš, generální ředitel Visa pro Českou republiku a Slovensko. Podle průzkumu Visa považuje 90 procent respondentů otisk prstu za nejbezpečnější způsob, jak potvrdit platbu kartou. Druhou nejbezpečnější variantou biometrie je dle spotřebitelů skenování oka. Neméně podstatným aspektem ovlivňujícím růst popularity biometrie je spolehlivost. 63 procent nakupujících v eshopech opustí objednávku ještě před zaplacením a 19 procent z nich právě proto, že zapomenou heslo.

Bezdotyková krize může popularitu plateb hodinkami či chytrými telefony ještě navýšit. V případě bezkontaktních plateb kartou lze totiž bez vyťukávání PINu zaplatit částku do omezené výše. Na chytrých telefonech, kde se platby potvrzují biometrickými údaji, jako je otisk prstu či scan obličeje, lze naopak uhradit částku v jakékoliv výši.

Doba pandemie ukazuje, jak rychle se může platební chování lidí proměnit. Tým vývoje digitálního bankovnictví MONETA Money Bank se snaží být na každou takovou změnu připraven. Každý týden provádí ve své laboratoři uživatelské testování svých produktů, služeb a procesů a na základě výstupů těchto zkoumání je upravují. „Vidíme, že mobilní bankovnictví už jasně vede,“ říká Jakub Komenda, který má v MONETA Money Bank na starosti vývoj mobilního a internetového bankovnictví.Za posledních dvanáct měsíců spustila banka pro své klienty několik digitálních novinek, které jim pomáhají spravovat finance on-line. „Kromě online směnárny či možnosti sjednání půjčky plně online nabízíme klientům možnost investovat skrze Smart Banku do 24 podílových fondů,“ vyjmenovává Jakub Komenda s tím, že v aplikaci Smart Banka lze v současnosti vyřídit 96 procent bankovních a finančních úkonů bez kontaktu s bankéřem.

Zdroj: BEAUFORT, foto: pixabay.com

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010