Jak se od pondělí promění obchodní centra a proč se není třeba bát jejich návštěvy?

V pondělí 11.května se po téměř dvouměsíčním uzavření a dlouhých diskusích a argumentacích pro zákazníky znovu otevřou obchodní centra nad 5 000 metrů čtverečních1. Jak se ve jménu větší bezpečnosti promění jejich podoba a provoz? Jaká omezení zákazník pocítí? A je třeba mít z návštěvy obchodního centra obavy? Realitně-poradenská společnost Cushman & Wakefield během tohoto týdne připravila na znovuotevření 17 obchodních center ve své správě a přináší soubor opatření, jež významně zvýší bezpečnost pro zákazníky.

Kdo v nejbližších dnech navštíví obchodní centrum, musí počítat s tím, že bude vypadat a fungovat trochu odlišně od toho, na co jsme dříve byli zvyklí. Majitelé a správci těchto maloobchodních projektů v souladu s vládou definovanými podmínkami zavádějí opatření, jež mají návštěvníky chránit před nákazou virem COVID-19, což může mít určitý dopad na jejich komfort.

Ondřej Fukal, partner a vedoucí správy nemovitostí, Cushman & Wakefield: „Opatření se výrazně neodlišují od těch, na která jsme si již zvykli i v jiných prostředích – v MHD, otevřených obchodech, znovuzprovozněných kancelářích. Lidé si uvědomují jejich důležitost a dodržují je, proto věříme, že je přijmou i v obchodních centrech a nenechají se jimi odradit od návratu ke svým běžným nákupním zvyklostem.“

Koncept Six Feet Retail zajistí větší bezpečnost

Soubor opatření, která společnost Cushman & Wakefield v obchodních centrech ve své správě zavedla a jimiž se mohou inspirovat i ostatní provozovatelé, je založený na konceptu Six Feet Retail. Maloobchod je tak po kancelářích, pro jejichž znovuotevření vznikla myšlenka Six Feet Office, již druhým odvětvím, jehož oživení má urychlit koncepce pracující mimo jiné s bezpečným odstupem dvou metrů (v zahraničí často šest stop – six feet).

Klíčem jsou v případě obchodních center tři skupiny opatření rozpracovaných v detailním manuálu pro správce obchodních center: hygiena a bezpečnost, dodržování odstupu a informovanost.

Hygiena: Samozřejmostí je zvýšená frekvence úklidu a dezinfikování veškerých prostor obchodního centra a poskytnutí dezinfekce zákazníkům. To ostatně vyžaduje také vládní nařízení dle pokynů krajské hygienické stanice. Zmíněný manuál pak upřesňuje podrobnosti a uvádí i některá další možná opatření.

Odstup: Dodržování bezpečných rozestupů nakupujících usnadní značení, především na podlahách. To určí dvoumetrovou vzdálenost v místech, kde by se lidé mohli shlukovat. Jednotlivým nájemcům se také doporučuje, aby regulovali počet zákazníků, kteří najednou mohou nakupovat v jejich prodejnách.

Informovanost: Znalost pravidel bezpečného chování je nedílnou součástí úspěšného a bezpečného fungování provozu v nových podmínkách. Informační stojany a cedule rozmístěné v prostorách centra i pravidelné rozhlasové oznámení bude zákazníkům připomínat opatření, jež mají dodržovat, aby zvýšili bezpečnost svou i ostatních, na vše dohlédne speciálně vyškolený koordinátor. Zároveň je potřeba, aby měli návštěvníci jistotu, že i obchodní centrum pro jejich bezpečí dělá maximum, a cítili se v něm komfortně. Proto se u vstupu do centra i na jednotlivých prodejnách často objeví samolepky, jimiž Cushman & Wakefield potvrzuje, že jsou splněny určité parametry – a že se není čeho bát.

Příprava na otevření: profesionálně a v rekordním čase

Rozhodnutí o otevření obchodních center ze strany vlády přišlo dříve, než se původně avizovalo. Z pohledu nájemců i vlastníků center a především z hlediska opětovného nastartování ekonomiky je toto urychlení rozhodně pozitivním krokem. Na přípravu obchodních center však klade nemalé nároky.

Ondřej Fukal, partner a vedoucí správy nemovitostí, Cushman & Wakefield: „Během jednoho týdne jsme museli zajistit řadu kroků, jež jsou pro otevření nutnou podmínkou. Některé jasně stanovila vláda, v jiných jsme čerpali ze zkušeností našich zahraničních kolegů – například ze Španělska, Itálie, Polska nebo Holandska, kde naše společnost plány a manuály k otevření obchodních center již také vytvořila. Díky mezinárodnímu zázemí jsme tak mohli připravit centra tak, že zákazníkům zajistí veškerou bezpečnost a pohodlí.“

Vládou definované podmínky například stanovují, že pracovníci musejí být proškoleni ohledně nákazy a ochrany před ní. Ve společnosti Cushman & Wakefield tak odborníci na správu obchodních center urychleně připravili online kurz, který příslušní zaměstnanci absolvovali, a získali tak certifikát o potřebném proškolení.

K dalším povinným opatřením se řadí třeba poskytnutí dezinfekce pro zákazníky, což je v profesionálně spravovaném obchodním centru vhodné promyslet do nejmenšího detailu – včetně estetického pojetí.

Pozornost je třeba věnovat také vzhledu značení (např. pro rozestupy) – pro zákazníky musí být jasné a srozumitelné, čemuž prospívá jeho jednotnost. Dobře řízené obchodní centrum tedy zajistí značení ladící s jeho vizuální identitou. Celek pak působí přehledně a profesionálně.

Výrobu veškerých prvků přitom bylo třeba zajistit v téměř rekordním čase, což platí i pro jejich instalaci, která proběhne z velké části o nadcházejícím víkendu – aby vše bylo již v pondělí připraveno pro příchod prvních návštěvníků.

Cítit se v obchodních centrech co nejlépe

Společným cílem totiž je, aby se zákazníci v obchodních centrech cítili opravdu dobře. Aby i při určitých omezeních pro ně jejich návštěva představovala příjemný zážitek a opět je začali hojně využívat.

Jan Kotrbáček, partner a vedoucí týmu pronájmu maloobchodních prostor pro střední a východní Evropu, Cushman & Wakefield: „300 milionů zákazníků, kteří ročně navštíví obchodní centra v České republice, je velice významný počet. Pro zachování existence prodejců i pro opětovný rozjezd ekonomiky je klíčové tyto zákazníky do obchodních center přilákat zpět. To je důvod, proč naše týmy více než 50 expertů na maloobchod i správu nemovitostí v posledních týdnech a dnech intenzivně pracovaly na vytvoření takových podmínek, jež zákazníkům umožní se do obchodů vrátit a cítit se v nich naprosto bezpečně. Během jednoho týdne jsme tak proměnili 15 procent českých obchodních center na bezpečnou zónu.

Doufám, že další vlastnící a správci všech retailových projektů v ČR je připraví tak, aby bylo nakupování bezpečným a co možná nejpříjemnějším zážitkem, při splnění nejnáročnějších hygienických a technických parametrů. Věřím, že zákaznici budou tyto úpravy respektovat, protože vzájemná spolupráce a pochopení mezi zákazníky, obchodníky a majiteli projektů je naprosto klíčová. Bez ní ani ta nejlepší opatření nemohou dobře fungovat a násilná represe není cesta. Proto všem děkujeme za spolupráci a porozumění, jimiž zákazníci podpoří opětovný rozjezd ekonomiky.“

1 Obchodních center nad 5 000 m2 je v České republice aktuálně 107 a mají celkovou plochu přes 2,5 milionu m2. Společnost Cushman & Wakefield v ČR spravuje 17 obchodních center o celkové ploše přes 300 000 m2.

Zdroj a foto: Cushman & Wakefield

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010