Čínští turisté v roce 2015 utratili 229 miliard dolarů

Aktuální analýza čínského trhu společnosti GfK udává informaci, že z Číny v roce 2015 vyrazilo do zahraničí 109 milionů turistů. Jejich celková útrata činila 229 miliard dolarů (5,72 bilionu korun). Jedná se tak o významný milník v historii čínského výjezdového cestovního ruchu.

Tato statistika potvrzuje vedoucí pozici Číny jakožto jedné ze zemí s největším počtem turistů vyjíždějících do ciziny, a to jak z hlediska počtu cest, tak i výše útraty v zahraničí. Zároveň se výrazně změnilo chování typického čínského turisty, protože za růstem turistických výdajů v zahraničí stojí především mladá čínská generace Y.

 

Číňané mají zájem o nové destinace

Až do roku 2013 byl u čínských turistů, kteří cestovali do zahraničí populární především Hongkong díky podobné kultuře, nízkým nákladům na dopravu a snadné dostupnosti. Kromě toho byl Hongkong pro Číňany nákupním rájem, což v tu dobu také hrálo důležitou roli.

Od roku 2014 se však stále více čínských turistů vydává na nová místa, která kromě nakupování nabízejí i zajímavou historii a kulturu.

Na začátku listopadu 2015 patřila mezi pět nejoblíbenějších destinací čínských turistů (jen letecké cesty s noclehem) Jižní Korea (nárůst počtu turistů o 112 procent oproti roku 2011), Thajsko (nárůst o 263 procent), Hongkong (nárůst o 37 procent), Japonsko (nárůst o 157 procent) a Tchaj-wan (nárůst o 54 procent).

Pro Číňany, kteří se vydávají mimo Asii, nadále zůstává nejvyhledávanějším cílem Evropa, přičemž za poslední čtyři roky byl zaznamenán 97procentní nárůst leteckých cest s noclehem. Po Evropě je oblíbená také Severní Amerika (zvýšení o 151 procent) a Střední východ (vzestup o 177 procent). Naopak nejméně častým cílem čínských turistů je dlouhodobě Afrika. Situace by se však v budoucnu mohla změnit, protože od roku 2011 se počet návštěv zvýšil o 306 procent.

Pro Hongkong a jeho ekonomiku jsou turisté z Číny nadále klíčoví. Jejich oblibu si ale stále více získávají i jiná místa. Destinace, jako je Hongkong, proto musí být schopny vyjít vstříc novému typu mladých nezávislých čínských cestovatelů, aby je dokázaly přilákat a mohly tak těžit z rostoucí popularity cestování do zahraničí mezi Číňany,“ uvádí Laurens van den Oever, globální vedoucí pro výzkum cestovního ruchu a pohostinství ze společnosti GfK.

 

Číňané už nejsou turisté, ale cestovatelé

Podle dat GfK patří polovina (50 procent) čínských zahraničních turistů do věkové skupiny 15–29 let, což odpovídá generaci Y. Více než jedna třetina je pak ve věku 30–44 let (37 procent) a přibližně 10 procent spadá do kategorie 45–59.

Právě čínští cestovatelé z generace Y už jen díky své početnosti představují komerčně atraktivní cílovou skupinu pro destinace, které chtějí přilákat turisty z Číny. Tato skupina je o to zajímavější, že dvě třetiny (66 procent) generace Y tvoří lidé s vysokými příjmy. Navíc se u nich do budoucna očekává další kariérní růst a spolu s ním i další zlepšení jejich finančního postavení, neboť sedm s deseti Číňanů z generace Y zastává manažerské, kancelářské či odborné pozice.

Je proto stěžejní porozumět tomuto sektoru čínských turistů a jejich důvodům pro cestování.

Podle každoroční studie GfK má čínská generace Y větší ambice než její předchůdci ve věku 50+ a je také ochotnější za sebe víc utrácet a dopřávat si. Zároveň neklade až takový důraz na ceny – patří mezi nejčastější kupce luxusního zboží v oblasti Asie a Tichomoří.

Pro cestovní ruch je však ještě důležitější to, že Číňané generace Y si víc než generace jejich rodičů či prarodičů cení svobody. Chtějí mít možnost jít za tím, po čem touží, a vyhledávají smysluplné, dobrodružné a obohacující zážitky. Také se vyznají v moderních technologiích, téměř všichni mají chytrý telefon a velmi často sdílejí své zážitky na sociálních médiích.

Destinace, které chtějí tuto lukrativní skupinu Číňanů přilákat, by k nim tedy neměly přistupovat jako k turistům, ale spíše jako k nezávislým cestovatelům, kteří dokáží ocenit výlety na míru.

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010