Centrum Paraple převzalo šek z charitativní aukce uměleckých pivních lahví Pilsner Urquell

1136 zobrazení

Zakladatel a prezident Centra Paraple Zdeněk Svěrák společně s jeho ředitelem Davidem Lukešem včera převzali šek na 2 061 387 korun, které vynesla tradiční předvánoční dražba designových pivních lahví Pilsner Urquell. Letošní kolekce byla věnována oslavě třiceti let svobody, podobu lahví navrhl úspěšný český designér a sklář Lukáš Novák. Za nejdražší lahev zaplatil dražitel 333 333 korun.

Aukce uměleckých pivních lahví Pilsner Urquell se konala po osmé a celý její výtěžek pravidelně putuje Centru Paraple, které již 25 let pomáhá lidem s poškozením míchy a jejich blízkým. „Z výsledku aukce mám velkou radost. Centrum Paraple vzniklo před čtvrtstoletím díky nadšení lidí, kteří chtějí pomáhat, a neobejde se bez nich ani dnes. Děkuji dražitelům i pivovaru Pilsner Urquell,“ řekl při převzetí šeku Zdeněk Svěrák.

Tradice pomáhat potřebným sahá až k samotným začátkům plzeňského pivovaru. Aukční lahve jsou unikátní projekt, který spojuje skvělé pivo, design a sklářské řemeslo s pomocí potřebným. Letošní aukce je druhá nejúspěšnější v historii projektu a dražitelům patří obrovský dík a uznání,“ doplnil marketingový ředitel Plzeňského Prazdroje Roman Trzaskalik, který Centru šek předal.

Letošní kolekcí uměleckých lahví se Pilsner Urquell rozhodl oslavit třicetileté výročí života ve svobodných poměrech. Oslovil deset výrazných osobností, které se narodily v revolučním roce 1989. Každá z nich obohatila jednu z lahví vlastním pohledem na to, co pro ni představuje svoboda, čeho si na ní nejvíce cení a co považuje pro svůj život za důležité. Vznikl tak unikátní soubor výpovědí generace, která se narodila i dospěla ve svobodných poměrech.Autorem lahví je přední designér a sklář Lukáš Novák, lahve byly vyrobeny v tradiční české sklárně Rückl. Umělec se při tvorbě lahví inspiroval tradiční českou brusnou technikou, která zdobí jejich dno i spodní část. V horní části každé z unikátních lahví jsou vypískovány hodnoty, které si na svobodě cení jeden z deseti reprezentantů generace 1989. Obě části lahví odděluje hluboký brus, který symbolizuje rok 1989 jako výrazný zářez do našich dějin.

Nové majitele lahví pozve Pilsner Urquell začátkem příštího roku do historických sklepů plzeňského pivovaru, kde jim budou lahve slavnostně předány. Zde si také do nich pod vedením emeritního vrchního sládka Václava Berky budou moci načepovat plzeňský ležák v té nejlepší kvalitě přímo z ležáckých sudů.

Zdroj a foto: Plzeňský Prazdroj