Zavřou se obchody během státních svátků?

Práce ve státní svátky není v České republice nijak upravena legislativou. Tato situace je ve střední Evropě výjimkou, argumentuje Odborový svaz pracovníků obchodu (OSPO), proč prodeje ve svátcích regulovat. Svaz se snažil zákon o otevírací době prosadit už několikrát, ale nikdy neuspěl. Letos mu v tom pomáhal senátor František Bublan, který normu předloží znovu na začátku roku 2014.

“Pokud by to sněmovna projednala do konce příštího roku, pak by ta platnost mohla být od 1. ledna 2015 nejdříve. Nepředpokládám, že ty příští Vánoce budou ve znamení tohoto návrhu zákona,” citovala Bublana agentura ČTK. Podle něj by s novým rozložením politických sil ve sněmovně mohl návrh zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě jednodušeji projít.

Zákon upravuje prodejní dobu během sedmi ze 12 státních svátků. Konkrétně by mělo zůstat zavřeno 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den svaz navrhuje omezit otevírací dobu maximálně do 12 hodin.

Nový zákon by se však netýkal prodejen s prodejní plochou do 200 m², ve skutečnosti by mohl pomoci některým menším obchodům typu COOP nebo Žabka. Libovolnou otevírací dobu by mohly mít i čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, nádražích a ve zdravotnických zařízeních.

Obchodníci regulace odsuzují

Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeňka Juračky jde o nadbytečnou a zcestnou regulaci. “Nejem přímo Klausovec a neříkám, že trh nepotřebuje regulovat a všechno si vyřídí sám, ale s tímhle se sám vypořádá,” řekl iDNES.cz Juračka, který je zároveň předsedou představenstva družstevních prodejen COOP.

“Není pravda, že lidé o svátcích nechtějí dělat. Mají stoprocentní příplatky a my nemáme problém obsazovat směny o svátcích,” popsal situaci v prodejnách COOP, které jsou především v menších městech. Dodal, že otevírací doby se zkracují postupem času samy. “Vzpomínáte si určitě na doby, kdy tady řetězce začaly otevírat na dvacet čtyři hodin denně. To už neexistuje,” řekl.

OSPO tvrdí, že lidé zákon chtějí. Podle průzkumu svazu údajně přes 75 procent dotázaných by podobnou regulaci vítalo. Odbory se zákon snaží prosadit od roku 2005.

 

 

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři

Podporujeme