Tesco má v Česku ztrátu čtyři miliardy

V předchozím účetním roce propad činil 1,1 miliardy korun. Tržby řetězce klesly o 3,5 procenta na 42,4 miliardy korun, vyplývá z výroční zprávy společnosti. „Výsledky jsou ovlivněny mimořádným odpisem majetku – pozemků a budov,” řekl mluvčí firmy Jiří Mareček.

Tesco v Británii zavádí úsporná opatření, aby se vyrovnalo s poklesem cen a odlivem zákazníků. Ozdravný plán má firmě pomoci ukončit roky ztrát podílu na trhu a vyrovnat se s problémy, které jí způsobil finanční skandál kolem nadhodnocování zisků.

Kdysi velmi úspěšná firma začala v posledních letech ztrácet podíl na trhu kvůli nástupu levnějších diskontních prodejen, movitější zákazníci se naopak přesunuli k luxusnějším obchodům. Firma proto vyměnila generálního a finančního ředitele. Společnost začátkem roku oznámila, že v Británii uzavře 43 ztrátových prodejen.

Slovenský deník Sme uvedl v pondělí s odkazem na britského investora seznámeného s ozdravným programem Teska, že společnost zvažuje odchod ze střední Evropy.

V Česku má Tesco téměř 14 tisíc zaměstnanců, odbory české divize řetězce v lednu vyhlásily stávkovou pohotovost v reakci na plán firmy uzavřít hypermarket v Ústí nad Labem a pražský supermarket ve Smíchovské tržnici. Stávkovou pohotovost odvolaly poté, co se se společností dohodly, že zaměstnanci uzavíraného hypermarketu v Ústí nad Labem, kteří opustí firmu, dostanou vyšší odstupné a mimořádnou odměnu.

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010