Po sedmnácti letech mají Čižkrajice obchod a hned automatický

V jihočeských Čižkrajících otevřel místní úřad ve spolupráci se skupinou COOP automatický mikroobchod. Na ploše pouhých 23 metrů čtverečních si mohou zákaznici nakoupit všechny základní potraviny a to doslova kdykoliv. Využití moderních technologií tak konečně umožní místním obyvatelům si nakoupit bez složitého dojíždění.

Obchod s potravinami chyběl v Čižkrajicích dlouhých sedmnáct let. V obci, která má 165 obyvatel, se běžný obchod neměl šanci uživit a za běžnými nákupy tak bylo třeba dojíždět minimálně pět kilometrů. Změnu přinesla až technologie automatického prodeje jejíž průkopníkem je skupina COOP. Díky tomuto systému totiž lze ušetřit velké prostředky na mzdových nákladech, které jsou při provozu obchodu klíčové. Vlastníkem obchodu je obec a samotný obchod je umístěn přímo v novostavbě obecního úřadu. Na zásobování a dalším provozu obchodu se bude podílet skupina COOP. „Samozřejmě myslíme i na seniory a další občany, kteří si nemusí úplně rozumět s moderními technologiemi, proto bude třikrát v týdnu na několik hodin v obchodě přítomná prodavačka. Provoz obchodu s personálem a standardní otevírací dobou však ekonomicky nevycházel,“ vysvětluje Petr Skamene, starosta obce.

Pro nákup v automatickém režimu zákazníci standardně potřebují chytrý telefon vybavený speciální aplikací DoKapsy od ČSOB, platební kartu a bankovní identitu, díky které je každý zákazník spolehlivě identifikován. Bankovní identitu dnes má prakticky každý, kdo používá internetové bankovnictví. V Čižkrajicích však hledali i další cestu  jak kromě částečného provozu s obsluhou technologicky méně zdatným nákup usnadnit. Místní si proto mohou zažádat o čipové karty, které jim do obchodu umožní vstup. „Jsme malá obec, všichni se tu navzájem známe a tak si můžeme dovolit i toto ne úplně tradiční řešení. Pro nás je existence obchodu v obci zcela zásadní, obchod totiž nejen přímo zlepšuje kvalitu života, ale doslova přináší do obce i život, protože lidé se mají kde potkávat,“ doplňuje Petr Skamene.

Jednota Kaplice, která je partnerem čižkrajického obchodu, již několik automatických prodejen provozuje. „S automatickým provozem máme již více než roční pozitivní zkušenost. Prodejny tohoto druhu provozujeme třeba v Českém Krumlově a Lipně nad Vltavou.  Jde však o prodejny určené daleko širší skupině zákazníků. V nich by samozřejmě takový přístup k umožnění nákupu bez ověření bankovní identitou nebyl kvůli větší anonymitě zákazníků možný,“ říká Jan Hoffmann, ředitel COOP Jednoty Kaplice.

První automatický obchod otevřela skupina COOP začátkem roku 2022. Nyní jich funguje již více než deset a velmi rychle přibývají. Nejrychleji právě v jihočeském kraji, kde je čižkrajický obchod již pátým tohoto druhu. Čižrkajická prodejna je zatím nejmenším otevřeným automatickým obchodem, díky spolupráci se skupinou COOP však nabízí kompletní sortiment potravin a každý den čerstvé pečivo.

„Automatický provoz se ukazuje být jedním z možných řešení zachování obchodní obslužnosti venkova. V těch nejmenších obcích je však potřeba i další podpora z veřejných zdrojů, protože stále jsou náklady na provoz vysoké. V Čižkrajicích vzali celou věc do svých rukou a rozhodli se podpořit vznik a provoz automatického obchodu z obecních prostředků. Se vznikem obchodu pomohl také program Ministerstva průmyslu a obchodu Obchůdek 2021+. Nás následně oslovili a obchod nyní provozujeme společně. Jde tak o poměrně unikátní partnerství, které může být modelem i pro další obce,“ vysvětluje Lukáš Němčík, ředitel rozvoje a marketingu sítě COOP.

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010