Nový nástavec Nakliku minimalizuje přenos viru

Kliky jsou místo, kde se kupí velké množství bakterií a škodlivých látek. Obzvláště teď, při koronavirové krizi, je důležité, aby se lidé těchto míst dotýkali co nejméně. Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně proto spolu s in-store komunikační agenturou Dago vyvinuli speciální plastový nástavec, díky němuž lze dveře s klikou otevírat předloktím. Díky principu svého využití získal tento vynález název „Nakliku“.

Druhý nejrozšířenější způsob přenosu koronaviru po kapénkové infekci je dotyk. To si uvědomoval i Vladimír Kovařík, který Nakliku vymyslel. „Přemýšleli jsme, jak se do současného dění zapojit. Roušky řešili všichni, ale klikami se nezabýval nikdo. Nejprve jsme hledali, jestli už něco podobného neexistuje, ale žádný podobný výrobek se nám nalézt nepodařilo. S pomocí kolegů jsme během pár hodin vyrobili první prototyp,“ popisuje vznik nápadu jeho autor, jenž vede Ateliér produktového designu na zlínské univerzitě a který následně oslovil DAGO s nabídkou spolupráce.

Technicky nejde o nic složitého. „Nástavec vyrábíme z pružného čirého plastu. Pomocí stahovací pásky se snadno připevní na kliku. Když někdo potřebuje dveře otevřít, nemusí na kliku sahat rukama, ale na nástavec položí předloktí a jednoduchým pohybem ho stlačí dolů. Tím se dveře otevřou. Nakliku ocení především v lékařských a sociálních zařízeních a na dalších místech, kde se pohybuje velké množství lidí,“ popisuje Martin Vorel ze společnosti Dago, která zajišťuje technologii výroby nástavce i distribuci do míst, kde ho potřebují.

Nástavec pasuje na všechny typy klik.„Instalaci zvládne i méně zručný člověk. Nepotřebuje ani šroubovák, ani žádné šroubky a podložky. Nástavec zároveň splňuje všechny bezpečnostní normy,“ ubezpečuje Vladimír Kovařík z Univerzity Tomáše Bati.

Nakliku zatím testují v několika nemocnicích a sociálních zařízeních. „Materiálové zpracování je na vysoké úrovni, nástavec nepraská ani se nedeformuje. Například v ambulancích, kde se denně vystřídá mnoho lidí, využíváme novinku naplno. Nápad vnímáme jako smysluplný příspěvek ke zlepšení hygienicko-epidemiologických poměrů na naší interní klinice,“ hodnotí pilotní instalaci na interně Thomayerovy nemocnice lékař Jakub Kostka. O nástavec projevili na základě pozitivních referencí zájem i na tamní chirurgii a rovněž v několika pavilonech léčebny dlouhodobě nemocných, kam právě směřuje další dodávka.

Výrobce nyní čeká, až dorazí ohlasy také z dalších míst, kde Nakliku testují. Podle toho by ji dále plošně nabízeli do nemocnic, na úřady, domovů pro seniory a dalších vhodných míst. „Pokud by o Nakliku měl kdokoliv zájem už teď, může nás kontaktovat prostřednictvím našeho webu. Zatím ji uvedeným zařízením dodáváme do vyčerpání zásob zdarma. Následně budou adaptéry k dispozici za výrobní náklady. A pokud by si chtěl Nakliku někdo vyrobit sám pro sebe nebo pro potřebné ve svém okolí, na stránkách jsme zpřístupnili výrobní postup včetně technických výkresů, “ dodává Daniel Jesenský z firmy Dago.

Zdroj a foto: Dago

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partner