Do 40 prodejen Albert vjedou autonomní roboti

Úklid bez asistence lidí, přesně o to se již nyní starají první čtyři roboti v hypermarketech Albert v Praze a blízkém okolí. Další postupně vyjedou do uliček s potravinami do listopadu. Uklízet budou jak v noci, tak za běžného provozu a přítomnosti zákazníků. Výběru věnoval Albert totiž velkou pozornost, aby splnili všechny nároky nejen na čistění, ale zejména také na bezpečnost.

 Albert dbá na čistotu ve svých prodejnách, proto už v průběhu loňského roku testoval několik úklidových robotů. Zkoušel je postupně v různých prostředích a vyhodnocoval jejich efektivitu. Teď postupně míří autonomní roboti do čtyř desítek hypermarketů, tedy větších obchodů. První robot vyjel na prodejní plochu už ve druhé polovině června. „Nasadili jsme ho dřív než ostatní, abychom si na něm mohli ověřit všechny potřebné kroky, které uplatníme při zavádění. Další tři ho už následovali a uklízejí na prodejnách v Praze a blízkém okolí,“ vysvětluje Pavel Klemera, manažer podpory provozu v Albertu.

Robot uklízí efektivně a kvalitně. „Robot se přesně naprogramuje a plní svůj úkol. Nevynechá žádný prostor a každý den vykonává činnost naprosto stejně,“ popisuje výhody Pavel Klemera.

Vyjetí robota předchází naskenování prodejny a uložení její mapy, podle které následně pracuje. Každým úklidem se zároveň zdokonaluje. Překážkám, včetně lidí, se umí robot bezpečně vyhnout. V případě, že potřebuje asistenci, zašle hlášku na e-mail nebo telefon odpovědnému pracovníkovi. Nabízí také možnost odloženého startu nebo je možné ho nastavit tak, aby uklidil jen určitou část prodejny. Výhodou tohoto typu robotů je, že je možné je v případě potřeby přepnout do manuálního režimu a uklízet běžným způsobem.

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři