Kamenné obchody v EU: v roce 2019 porostou nejvíce v Rumunsku a Litvě

GfK předpovídá, že růst nominálních tržeb v kamenných obchodech 27 členských států EU (vyjma Spojeného království) bude v roce 2019 činit 2,0 procenta. Nejvyšší tempo růstu se očekává v Rumunsku (+7,0%) a Litvě (+5,9%). Růst se předpovídá i pro Českou republiku (+3,4%). Toto jsou některá zjištění analýzy evropského maloobchodu pro rok 2019, kterou GfK nedávno zveřejnila a která je volně dostupná.

Na většinu evropských spotřebitelů působí v současné době dvě protichůdné síly. Na jedné straně je to nejistota kolem Brexitu, obchodní konflikty a slabší vyhlídky růstu na významných exportních trzích, jako je Čína. Na druhé straně však panuje velmi dobrá situace na trhu práce, vyšší růst mezd a mírné ceny ropy. Na tomto pozadí zkoumala GfK klíčové srovnávací ukazatele evropského maloobchodu a výsledky této analýzy zveřejnila ve studii  „European retail in 2019”. Tato studie analyzuje vývojové trendy ve 32 zemích Evropy a předkládá prognózu maloobchodních tržeb na rok 2019, která pro obchodníky, investory i autory projektů představuje důležitou referenci pro jejich rozhodování.

„GfK předpovídá na rok 2019 pro kamenné obchody ve 27 zemích EU růst nominálních tržeb ve výši dvou procent,“ sděluje vedoucí studie, Dr. Johannes Schamel. „Tento růst je jen mírně nad mírou inflace a je srovnatelný s růstem zaznamenaným v loňském roce.“

Klíčová zjištění studie:

  • Kupní síla: V roce 2018 činila kupní síla každého občana evropské sedmadvacítky 16,878 euro. Ve srovnání s předcházejícím rokem to představuje zvýšení o 3,0 procenta. Deset zemí EU s nejvyšším nárůstem kupní síly na jednoho obyvatele měly během tohoto loňského roku podprůměrnou kupní sílu a byly přijaty do Evropské unie v rámci jejího rozšíření o východní země nebo po něm.

  •  Prognóza obratu pro rok 2019:  S ohledem na pokračující dynamický růst internetového maloobchodu GfK očekává ve 27 zemích EU nárůst nominálního obratu o 2 procenta. Nejvyšší růst ze všech zemí EU se očekává v Rumunsku (+7.0 procent) a Litvě (+5.9 procent). Pro Českou republiku se předpovídá růst o 3,4 %.

  • Inflace: Ceny energií, jejichž pokles začal již koncem roku 2018, naznačují, že v EU dojde ke snížení míry inflace. Náladu ekonomů poněkud kalí nejen pokračující obchodní spory s USA, ale rovněž oslabující evropská ekonomika. V důsledku toho se pro Evropskou unii předpokládá v roce 2019 nižší míra inflace na úrovni 1,6 procenta. 

O průzkumu

Společnost GfK analyzovala následující tržní ukazatele pro celkem 32 evropských zemí: kupní sílu, maloobchodní obrat a maloobchodní podíl na celkových výdajích obyvatelstva. Studie rovněž obsahuje prognózu maloobchodního obratu pro rok 2019, stejně jako hodnocení segmentu technického spotřebního zboží, kde obchodníci využívající více prodejních kanálů, dohánějí obchody prodávající pouze přes internet. Analýza GfK zkoumá i trendy spotřebitelských cen, nabídku prodejních ploch a produktivitu. Společnost GfK vypočítává obrat a kupní sílu v eurech. Tyto hodnoty jsou založeny na prognóze směnného kurzu zveřejněné Evropskou komisí 8. listopadu 2018. Redakční uzávěrka byla v dubnu 2019.

Studie GfK je k dispozici jako PDF dokument v angličtině zde na a v němčině tady

Zdroj: GfK Czech, foto: pixabay.com

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010