Ženy z Amazonu se při cestě za svým snem nevzdávají

Mezinárodní den žen oslavuje ženy ve všech jejich rolích – i jako zaměstnankyně. Amazon ve středočeské Dobrovízi aktuálně zaměstnává přes tisíc žen na nejrůznějších pozicích, včetně několika žen se sluchovým postižením. I přesto, že musí zaměstnankyně často skloubit zaměstnání s péčí o rodinu, neváhají do práce dojíždět i z okolních krajů. Nejčastěji k tomu využívají svozový systém hromadné dopravy, který společnost zaměstnancům poskytuje. Směnný provoz jim pak umožňuje využívat volné dny v pracovním týdnu k řešení vlastních záležitostí nebo osobnímu rozvoji. To považují za největší výhodu takového pracovního režimu.

Ženy tvoří v logistickém centru Amazon v Dobrovízi téměř polovinu všech zdejších zaměstnanců. Většinu představují ženy z Česka (95 %), menší část pak pochází ze Slovenska (3 %) nebo Ukrajiny (1,5 %). Většina z nich aktuálně pracuje na plný úvazek, společnost ale nabízí také úvazky zkrácené nebo sezónní práci.

Mezi zdejšími zaměstnankyněmi můžeme nalézt všechny věkové kategorie. Nejméně pracovnic je ve věku do 20 let (1 %), poté 61-69 let (5 %). Nejvíce zastoupeny jsou ženy mezi 40-60 lety (55 %). A právě ženy v této věkové kategorii se na trhu práce často potýkají s nedostatkem vhodných pracovních míst.

Po těžké nemoci, kdy jsem prodělala rakovinu, jsem se chtěla znovu zapojit do pracovního života, ale vzhledem k mému věku bylo téměř nemožné najít kvalifikovanější práci. Pak jsem ale v rádiu slyšela reklamu Amazonu, kde mi konečně dali šanci. Mám kolem sebe skvělé kolegy a práce tady mě strašně baví,” popisuje dnes třiašedesátiletá paní Sylva. Ta se díky vítězství v interní soutěži “Našel jsem to správné místo” poprvé v životě vypravila letadlem až za oceán do amerického Seattlu. “Byl to nádherný zážitek, a do Ameriky bych se ještě ráda někdy podívala. Tentokrát na Floridu,” doplňuje paní Sylva.

Na pracovní směny dojíždí ženy do Amazonu z různých koutů Česka. Nejčastěji ze Severočeského (45 %) a Středočeského kraje (35 %). Svozová doprava do zaměstnání je proto nejvyužívanějším benefitem, který společnost svým zaměstnancům nabízí. Autobusová nebo vlaková spojení dopravují do Dobrovíze 94 % zaměstnankyň Amazonu.

I přesto, že se může práce ve směnném provozu jevit jako náročná, přináší i své výhody. Podle průzkumu společnosti Déhorai z roku 2019 oceňuje přes 50 % dotázaných žen zejména volno i během pracovního týdne nebo možnost zařizovat si osobní záležitosti dopoledne či odpoledne. Zavedeným systémem jsou v Amazonu desetihodinové směny čtyři dny a tři volné dny v týdnu, které právě takovou možnost nabízejí. Stejný průzkum dále zmiňuje, že nejoblíbenější verzí směn pro ženské pracovnice je ranní, kdy jim na konci práce zbývá ještě prostor pro věnování se dětem, partnerovi nebo samy sobě.

V Amazonu se mohou například v rámci programu Career Choice vzdělávat v kurzech zaměřených na nejrůznější obory. Tento vzdělávací program může místním zaměstnancům poskytnout finanční pomoc pro uskutečnění profesního školení, ať už se v budoucnosti rozhodnou v Amazonu zůstávat či nikoliv. Společnost zaplatí 95 % nákladů spojených s výukou oborů, které si zaměstnanci zvolí. Ty zahrnují například účetnictví a ekonomiku, prodej, informační technologie a informatiku nebo dopravu a logistiku. Do programu se od jeho zavedení zapojilo již mnoho žen.

Jsme rádi, že silné ženy, jako je například paní Sylva, jsou součástí naší společnosti. Jejich životní příběhy jsou velikou motivací pro nás pro všechny a my se vždy budeme snažit jim vycházet vstříc,“ řekla Miroslava Jozová PR manažerka společnosti Amazon.

Výzkum byl proveden v České republice a jeho obsah byl zaměřen na respondenty pracující zde ve směnném provozu. Účelem bylo poznat a zaznamenat jejich situaci na pracovišti, pracovní režim a osobní zkušenosti.

Zdroj a foto: Amazon

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010