Téměř tři čtvrtiny lidí upřednostňují reklamy se známou osobností

Za první pololetí roku 2019 se v české televizní reklamě objevila téměř padesátka osobností známých z veřejného života. Nadpoloviční většinou dominovali muži. Celková hodnota všech reklamních sdělení na televizní obrazovce přesáhla v daném období částku 27 miliard. Podíl reklamních kampaní se známými osobnostmi se přitom blíží 9 %, což odpovídá téměř 2,5 miliardám.

Pro značky je výběr známé tváře do kampaní zpravidla dobrým krokem – myslí si to také respondenti ve výzkumu. Téměř tři čtvrtiny dotázaných upřednostňují reklamy se známou osobností před těmi, v nichž nikdo známý nehraje. Odpověď na benefity propagace zboží známou osobností ale už tak jednoznačná nebyla. Většina respondentů napříč sociodemografickými ukazateli se přikláněla k možnosti, že záleží na  kompatibilitě osobnosti a konkrétního propagovaného výrobku nebo služby.

Respondenti v reklamě

Možnost být reklamní hvězdou vypadá na první pohled lákavě a zhruba pětina dotázaných by takovou nabídku přijala a účinkování v reklamě si vyzkoušela. Na výsledcích výzkumu je však patrné, že s věkem stoupá opatrnost. Zatímco v nejmladší věkové kategorii 15–24 let odpověděla kladně téměř třetina respondentů, na druhé straně věkového spektra, ve skupině 55 let a více, možnost vystupování v reklamě jednoznačně vyloučila více než třetina. Nejpočetnější skupinou jsou však „váhavci“. Ti své eventuální působení na poli reklamy často podmiňují produktem, s jehož propagací by měli svou tvář spojit.

Prvenství mezi osobnostmi v reklamě za první pololetí letošního roku patří stejně jako ve stejném období v minulém roce Tomáši Jeřábkovi ze spotů Air Bank. Vyplývá to z výsledků reprezentativního výzkumu společnosti Nielsen Admosphere. Ten probíhal na vzorku pěti tisíc respondentů Českého národního panelu.

Oblíbenost bankovních reklam, jejichž zadavatelem je Air Bank, potvrzuje i druhé místo Jeřábkova bankovního kolegy Tomáše Měcháčka. Rozdíl v celkovém hodnocení mezi oběma aktéry je však téměř zanedbatelný.

Nováčci v TOP 5

Léty prověřený bankéřský tandem Jeřábek–Měcháček na poli reklamy pak v žebříčku doplňují další stálice českého hereckého nebe. Bronzová příčka patří Ondřeji Vetchému, který se v prvním pololetí objevil ve dvou různých reklamních spotech. V prvním případě se stal tváří národního dopravce České dráhy, ve druhém nového komunikačního konceptu společnosti Vodafone. Pomyslnou bramborovou medaili získal Hynek Čermák. I on účinkoval ve sledovaném období hned ve dvou kampaních. Především je tváří pivovaru Staropramen, ale u příležitosti Mistrovství světa v ledním hokeji se objevil také v reklamě sázkové kanceláře Tipsport. Pětici největších reklamních oblíbenců z řad herců uzavírá jediná žena, a to Simona Babčáková. Spolu s jejím synem Albertem jsme ji mohli vidět v reklamní kampani pro řetězec supermarketů stejného jména.

O výzkumu

Výzkum na téma nejlepších osobnostní v reklamě je realizován prostřednictvím internetového sběru dat. Každý půlrok je dotazováno minimálně 5000 respondentů starších 15 let. Reprezentativnost vzorku garantuje Český národní panel společně s výzkumnou agenturou Nielsen Admosphere, která nese odpovědnost za metodiku a zpracování dat.

Herci jsou hodnoceni v premiérových reklamách, ve kterých účinkují. Vítězem je osobnost s nejvyšším celkovým ratingem – nejvyšším průměrným výsledkem. Absolutní vítěz za rok 2019, Nejlepší herec v reklamě, bude vyhlášen při slavnostním předávání cen soutěže Zlatá pecka, které proběhne v únoru 2020.

Zdroj: Nielsen Admosphere, foto: Nielsen Admosphere, AirBank

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010