Světluška rozdělila první 3 miliony korun z Fondu Kaufland

Přesně 80 projektů bylo vybráno v prvním ze tří grantových kol Fondu Kaufland, který vznikl v prosinci loňského roku pod projektem Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu. Při loňské vánoční sbírce do něj zákazníci Kauflandu vybrali 9 070 500 korun, které pak Kaufland dorovnal na rovných 10 miliónů. „Výtěžek vánoční sbírky předčil naše očekávání. Velmi si vážíme štědrosti všech našich zákazníků, kteří do sbírky přispěli. Finanční prostředky pomohou zrakově postiženým po celé České republice,říká Renata Maierl, tisková mluvčí Kauflandu.

Světluška získala ve společnosti Kaufland silného partnera, díky kterému letos rozdělí největší částku za 17 let své existence. V rámci prvního kola grantového řízení vybrala komise složená ze zástupců Světlušky, Kauflandu a lékařů 49 žádostí jednotlivců v celkové hodnotě 1 079 605 korun a 31 žádostí od organizací za 1 872 035 korun. V otevřeném grantovém řízení z Fondu Kaufland mohou celoročně žádat o příspěvky organizace pomáhající lidem s těžkým zrakovým nebo zrakovým kombinovaným postižením v několika programech: 1. Mobilita a sebeobsluha; 2. Volnočasové aktivity a seberealizace; 3. Vzdělávání a přístup k informacím; 4. Zaměstnávání a finanční nezávislost; 5. Asistivní technologie a kompenzační pomůcky. Uzávěrka druhého kola bude 18. května a třetího 26. října 2020.

A komu pomohl Fond Kaufland? Například dvanáctiletý nevidomý plavec David, který patří k nejlepším i mezi vidícími sportovci a úspěšně reprezentuje i na závodech v zahraničí, získal grant, aby mohl vyjet na Otevřené mistrovství Evropy v para plavání na Madeiru. „Plavání pro mne znamená všechno, můžu závodit s vidomými, porovnávat s nimi síly, a to nemám u tohoto sportu žádné úlevy,“ těší Davida.

Rodina nevidomé Verunky získala příspěvek na její začlenění mezi vrstevníky a přípravu na školní docházku na škole Jaroslava Ježka, kde získá i širší možnosti vzdělání a bude mezi svými spolužáky. Přes své kombinované postižení je Verunka šťastná holka, která ráda hraje na klavír a poslouchá písničky a na cestě k samostatnosti jí Světluška pomůže.

Paní Božena ráda čte, vážná zraková vada jí ale luštění tištěných textů neumožňuje, ale nesplňuje kritéria pro příspěvek od státu na pořízení kvalitní lupy. Proto jí Fond přispěl na zakoupení speciální elektronické lupy Pangoo 5,5 HD. „Stále se snažím žít velmi aktivně a být maximálně soběstačná. Všude se snažím chodit sama, ale bez možnosti si něco přečíst se to pro mne stává velmi obtížné, skoro až nemožné,“ popisuje paní Božena.

Sportovec Ondra se s vadou zraku nenarodil, o smysl přišel v průběhu života a sport mu vrátil chuť do života. „Od prvních krůčků s vodicím psem Blackem a výběhů po boku traséra jsem se dopracoval až k účasti na výkonnostně náročných světových závodech,“ vysvětluje. Nyní se snaží kvalifikovat na triatlon na Paralympijské hry v Tokiu, a proto zažádal o grant na asistenci při pravidelných trénincích běhu, plavání a cyklistiky.

Zdroj a foto: Kaufland

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010