Před Velikonoci se prodává jedno vejce za 2 Kč

Průměrná cena slepičího vejce v letáku je 2,22 Kč. Vyplynulo to z pravidelné analýzy společnosti Česká distribuční, která je největším distributorem letáků v Česku. Cena klesla až k částce, která odpovídá osmiletému minimu. Oproti loňsku je to propad o 28 %.

Společnost Česká distribuční každý rok před Velikonocemi analyzuje ceny vajec promovaných v letácích. Ceny slepičích vajec se letos drží na minimu. „Průměrná cena, kterou zaplatíte za jedno slepičí vajíčko, je 2,22 Kč. Je vidět, že se v této nelehké době obchodníci snaží držet ceny základních potravin velmi nízko,“ komentuje Petr Sikora, ředitel České distribuční. „Více než polovina vajec je inzerována bez slevy, přesto jsou ceny nízké. Obchody takto pomáhají rodinám, které mají napjatější rozpočty než kdy dříve,“ dodává.

Nejlevněji lze pořídit vejce velikosti M za 2,00 Kč/ks, menší o velikosti S za 1,83 Kč/ks. Propad cen je patrný obzvláště ve srovnání s loňskými Velikonoci. Průměrná cena za jedno vejce byla tehdy dokonce přes tři koruny. „Je to dáno tím, že loni bylo v letácích spousta prémiových vajíček z EKO chovů, halových chovů a volných výběhů. Ta letos z nabídky úplně vymizela a v letácích se objevují jen výjimečně,“ vysvětluje Sikora. „Díky tomu, že řetězce prezentují důležité potraviny v letácích, si mohou nakupující nákup předem promyslet doma a na prodejně pak nemusí trávit tolik času,“ zdůrazňuje roli letáků Sikora.

Průměrná sleva na slepičí vajíčka je 26 %. Většina (55 %) je ale bez slevy. Přesto se ceny drží nízko. Inzerována jsou nejčastěji balení po 30 kusech, která zároveň patří k nejlevnějším, jedno vajíčko za 2,00 Kč.

V nabídce obchodníků jsou kromě slepičích i křepelčí vajíčka. Ta stojí v průměru za 2,62 Kč za kus a ve slevě na nich můžete ušetřit až třetinu. Dražší jsou bílá vejce, která jsou vhodná na zdobení, 2,90 Kč za kus. A nejdražší jsou vajíčka již vařená a barvená. Ta koupíte za 5,82 Kč za kus a průměrná sleva na ně je 12 %.

Česká distribuční analyzovala akční letáky sedmi největších tuzemských nákupních řetězců, platné v období dvou týdnů před Velikonocemi.

Zdroj: Česká distribuční, foto: kupi.cz, pixabay.com, koláž: redakce

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010