Kávu mají Češi rádi hlavně kvůli její chuti

Dobrou kávu si Češi dopřejí i několikrát za den, k pití tohoto nápoje je vedou nejrůznější příčiny. Těmi nejčastějšími jsou její jedinečná chuť, potřeba povzbuzení, ale také relax. Káva je zkrátka běžnou součástí dne českých kávičkářů. Bližší informace o tom, jaké druhy kávy Češi pijí a na jakých kávových nápojích si nejraději pochutnávají, přináší výzkum Nielsen Admosphere, kterého se zúčastnilo pět set respondentů z internetové populace starší 15 let z Českého národního panelu. Výsledky doplňují data z monitoringu reklamy Nielsen Admosphere v segmentu kávy, největším inzerentem je v posledním roce značka JACOBS.

Téměř polovina internetových Čechů si kávu dopřeje několikrát denně (49 %), častěji to uvádí dotazovaní starší 35 let. S odstupem pak pětina pije kávu jednou denně. 11 % respondentů si dá kávu několikrát za týden, vedle toho zhruba podobný počet uvádí, že kávu nepije vůbec (10 %). Obě tyto možnosti jsou příhodnější pro mladší skupiny dotazovaných ve věku 15-34 let.

Češi, kteří pijí kávu, si tento nápoj dopřávají převážně kvůli chuti (63 %), 43 % respondentů si pak kávu dává na povzbuzení, nebo když se potřebují soustředit – to uvádí spíše mladší respondenti mezi 15–34 lety. Někteří si ji dávají ze zvyku (42 %) – pro tuto možnost se vyslovili více muži – nebo mají pití tohoto nápoje spojeno s psychickou pohodou a relaxováním (42 %), což je naopak příhodnější pro ženy.

Češi si nejraději vychutnají svou oblíbenou kávu doma (60 %), uvedla to více než polovina dotázaných a jedná se spíše o kávičkáře ve věku 45 let a více. Zhruba čtvrtina pak pije kávu nejčastěji v práci nebo ve škole (26 %), jen malé procento pak pije kávu nejčastěji při posezení v kavárně či restauraci (6 %) nebo na návštěvě (5 %).

Z jednotlivých druhů pijí čeští kávičkáři nejvíce kávu zrnkovou bez ohledu na způsob přípravy (66 %). Zhruba polovina dotazovaných pak také pije kávu instatní (53 %), kterou pijí o něco více ženy a dotazovaní starší 35 let. Již mnohem méně pak někteří respondenti holdují instantním kávovým směsím, jako je cappuccino v prášku a podobně (17 %), což platí spíše pro mladé dotazované do 35 let.

Respondenti, kteří pijí zrnkovou kávu, si z tohoto druhu nejraději připravují takzvaného turka (34 %). Dalším oblíbeným nápojem ze zrnkové kávy je espresso (24 %), méně pak také caffé latte (11 %) a cappuccino (10 %). Pro tureckou kávu se vyslovili spíše muži, naopak ostatní uvedené kávové nápoje deklarovaly spíše ženy.

Milovníci kávy kupují dané zboží pro domácí spotřebu obvykle v supermarketu (75 %), s velkým odstupem pak také v místních obchodech (20 %). Pouze desetina dotazovaných nakupuje kávu ve specializovaných obchodech (10 %), s tímto tvrzením se ztotožňují převážně lidé z Prahy a Středočeského kraje.

Dle monitoringu reklamy Nielsen Admosphere v segmentu kávy umístila v posledním roce reklamu v nejvyšší ceníkové hodnotě značka JACOBS, dosáhla 183 milionů. Pro tuto značku to zároveň znamená vzrůst o 36 % oproti stejnému období v předchozím roce. Reklamu v druhé nejvyšší ceně, 120 milionů, měla v období září 2018 – srpen 2019 značka Nescafé (s 4% nárůstem) a třetí se umístila značka L‘Or s reklamou v hodnotě 106 milionů (19% pokles).

Zdroj: Nielsen Admosphere, foto: pixabay.com

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010