IKEA bude zákazníkům blíž a plánuje otevřít sedm výdejních míst v regionech

IKEA roste a zcela mění model podnikání.  Tržby společnosti IKEA v České republice vzrostly za uplynulý finanční rok (Finanční rok 2019 se vztahuje na období od 1. září 2018 do 31. srpna 2019) o 6,3 % na 10,7 miliard Kč. Čtyři obchodní domy IKEA navštívilo více než 10,1 milionu lidí. IKEA plánuje být pro zákazníky dostupnější, udržitelnější a zajistit jim pohodlnější nakupování. V roce 2020 otevře sedm výdejních míst v preferovaných městech – Hradec Králové, Karlovy Vary, České Budějovice, Plzeň, Ústí nad Labem, Liberec a Zlín. Pražské obchodní domy nabídnou nová řešení jako například schránky pro vyzvedávání zboží, začnou také s testováním kávové sedliny v procesu vývoje nových produktů nebo otestují službu pronájmu nábytku pro firemní zákazníky.

„Neustále pracujeme na zlepšování našich služeb a dostupnosti pro co nejvíce lidí. Abychom splnili očekávání zákazníků, investujeme do nových kanálů, inovativních formátů obchodních domů a digitálních platforem,” říká Mounia El Hilali, generální ředitelka a manažerka pro oblast trvalé udržitelnosti IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko a dodává:„Abychom dokázali uspokojit současné potřeby našich zákazníků, procházíme největší transformací v historii IKEA. V posledních letech jsme podnikli důležité strategické kroky pro budoucnost a jsme si plně vědomi, že se neobejde bez sehraného týmu zaměstnanců. To právě oni pomáhají svou expertízou, poradenstvím a odbornými znalostmi bytového zařízení zlepšit životy lidí a splnit jejich sny o bydlení. Součástí vize IKEA vytvářet lepší život pro mnoho lidí je i závazek přejít do roku 2030 jen na obnovitelné a recyklovatelné materiály a splnit tak cíle v rámci strategie udržitelnosti IKEA Lidé a planeta.“

Nakupování v IKEA bude pohodlnější

IKEA se zaměřuje na to, aby usnadnila on-line nakupování a nabízí v obchodních domech inovativní digitální řešení. Jde o nové a vylepšené služby dopravy, montáže nebo například instalace. „Obchodní domy IKEA zůstávají i nadále důležitou součástí našeho podnikání, a tudíž i předmětem našich dalších investic. Obchodní dům je místo, kde se naši zákazníci mohou setkávat s odborníky IKEA a s jejich pomocí plánovat svoje bydlení a čerpat inspiraci. V minulém roce jsme do obchodních domů investovali více než 156 milionů Kč, v roce 2020 plánujeme investovat až 178 milionů Kč,” říká Federica Barberis, obchodní ředitelka IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko.

V roce 2020 otevře společnost IKEA „neznačková“ výdejní místa provozovaná externí společností. Ta zákazníci naleznou v těchto městech: Hradec Králové, Karlovy Vary, České Budějovice, Plzeň, Ústí nad Labem, Liberec a Zlín. Díky tomu bude blíže zákazníkům v místech, která k vyzvednutí zboží preferují. „Zákazníci si tak mohou snadno vybrat, kde a kdy si chtějí nákupy vyzvednout. To, že si dovezou výrobky domů sami, je cenově dostupnou alternativou k transportní službě,” uvádí Federica Barberis. IKEA také plánuje v pražských obchodních domech Zličín a Černý Most zavedení schránek na vyzvednutí zboží. Tuto službu nabídneme zákazníkům nejpozději do konce roku 2020. K dispozici bude 6 schránek různých velikostí, aby si zákazníci mohli objednávat jak malé výrobky, tak i větší objednávky. Tato služba přináší řadu výhod, jako je flexibilní doba vyzvednutí zboží bez dlouhého čekání – tzn. dostupnost 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Na konci ledna bude také spuštěn nový responzivní web s vylepšenou funkcí vyhledávání, aktualizovaným obsahem a novými kategoriemi.

Retailový lídr v oblasti cirkulární ekonomiky

Cílem IKEA je být do roku 2030 plně cirkulární společností. IKEA všechny nové výrobky od začátku vyvíjí tak, aby bylo možné je upravit, opětovně použít, opravit, znovu prodat a recyklovat, čímž vzniká co nejméně odpadu. Lokálně se pak zaměřuje především na dvě oblasti. V té první řeší, jak předcházet vzniku odpadu a jak zajistit, aby všechen produkovaný odpad byl využit zpět v dodavatelském řetězci. V posledních několika měsících IKEA začala pracovat např. na testování použití kávové sedliny během výroby nových produktů.

Druhou oblastí je inspirace a zapojení zákazníků do cirkulární spotřeby. Cílem IKEA je poskytovat zákazníkům znalosti, inspiraci a služby, které jim pomohou s prodloužením životnosti, sdílením, pronájmem nebo s opětovným prodejem jejich nábytku. „Chceme naše zákazníky podporovat po celou dobu životnosti jejich nábytku, ať už potřebují cokoli, tj. ať už jde o udržení perfektního stavu výrobku, potřebu náhradního dílu nebo když chtějí poslat nábytek dál jeho opětovným prodejem či darováním,“ říká Vladimír Víšek, regionální manažer pro trvalou udržitelnost IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko. V této oblasti již máme službu Druhý život nábytku, kde zákazník může zpětně prodat nepotřebný nábytek IKEA. Do budoucna hledáme další služby nebo iniciativy, o které bychom mohli naše portfolio v této oblasti rozšířit. „Zkoumáme také produkt jako trend v oblasti služeb, a proto jsme začali testovat pronájem nábytku pro zákazníky IKEA for Business,“ dodává Vladimír Víšek.

Hospodářské výsledky za uplynulý finanční rok

Tržby IKEA v České republice vzrostly o 6,3 % na 10,7 miliard Kč. Více než 10,1 milionu lidí navštívilo čtyři obchodní domy IKEA, z toho 5,4 milionu tvořili zákazníci. IKEA prodala zhruba 61,2 milionu výrobků. Čeští zákazníci utratili v obchodním domě v průměru 1 745 Kč. Úspěšné byly také restaurace a bistra IKEA, které od 1. září 2018 do 31. srpna 2019 obsloužily až 5,4 milionu zákazníků. Hitem byly masové kuličky, kterých se za rok prodalo téměř 1,6 milionů. Mezi zákazníky roste také obliba vegetariánských jídel. IKEA prodala v České republice více než 82 tisíc veganských jahodových zmrzlin a přes 260 tisíc vegetariánských hot dogů. Podle interních statistik registruje IKEA také zvyšující se zájem o on-line nakupování, kde došlo k navýšení prodeje o 35,8 %. Návštěvnost webových stránek IKEA vzrostla o 5,2 % v porovnání s minulým rokem.  Proto je v on-line prostředí průměrná útrata výrazně vyšší, pohybuje se okolo 9 186 Kč.

Nic z toho by nebylo možné bez zaměstnanců IKEA, protože především ti stojí za tímto úspěchem. IKEA Česká republika v současné době zaměstnává 1 876 lidí.

Zdroj a foto: IKEA

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři

Podporujeme