Fond Kaufland letos rozděluje rekordní částku

Bára už si přečte učebnice, Emílie si konečně může hrát, Vašek bere syna na výlety, Aneta snadno skládá puzzle… To jsou jen některé z příběhů, ke kterým pomohl Fond Kaufland podporující zrakově postižené, do něhož každoročně putuje výtěžek z vánoční sbírky pro Světlušku. Naposledy do ní zákazníci obchodního řetězce darovali přes 12 milionů korun, Kaufland je dorovnal na 17 milionů Kč. „Díky této rekordní částce bylo v prvním kole letošního grantového řízení podpořeno 33 jednotlivců a 24 organizací po celé České republice,“ uvedla tisková mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

Společnost Kaufland se dlouhodobě snaží pomáhat těm, kteří to nejvíce potřebují. Jedním z projektů, v nichž se výrazně angažuje, je Světluška, veřejná sbírka Nadačního fondu Českého rozhlasu, která pomáhá zrakově postiženým. V rámci této sbírky vznikl Fond Kaufland, který získané finanční prostředky rozděluje skrze otevřená grantová řízení. A letos rozesílá vůbec největší částku za 19 let existence Světlušky.

Komise složená ze zástupců Nadačního fondu Českého rozhlasu, Kauflandu a odborníků z oblasti služeb pro těžce zrakově postižené věnovala v rámci prvního kola grantového řízení již 839 900 Kč jednotlivým osobám a 1 579 707 Kč organizacím pomáhajícím lidem se zrakovými potížemi.

Jedenáctiletá Bára si donedávna kvůli svému zrakovému postižení nemohla přečíst text běžné velikosti a bez kvalitní stolní lupy nemohla studovat ani doma, ani ve škole. Proto si ve spolupráci se Speciálně pedagogickým centrem pro zrakově postižené při Škole Jaroslava Ježka vyzkoušela speciální kamerovou televizní lupu s hlasovým výstupem. Tato lupa se ukázala jako nejvhodnější kompenzační pomůcka, kterou už nyní může Bára bez problémů využívat jak ve škole, tak i při distanční výuce.

Fond Kaufland pomohl například také Emílii. Čtyřletá holčička, která se potýká s kombinovaným motorickým, zrakovým i mentálním postižením, má ráda zejména hračky, které vydávají zvuk a jsou blýskavé. Mezi její nejoblíbenější patří sklíčkový senzorický kolotoč, který měla dosud zapůjčený od rané péče. Teď už ho má jen pro sebe. Senzorický kolotoč je pro ni velkým pomocníkem při nácviku koordinace oko-ruka.

Nevidomý Vašek je velký sportovec. Se ženou se rádi projíždějí na kole. Aby na výlety mohl vyrazit i s malým synem, pořídil si i díky podpoře Fondu Kaufland sportovní vozík pro nejmenšího člena rodiny. „Vozík Thule je pro celou rodinu skvělý pomocník. Je pro nás nezbytný při jakékoliv aktivitě, kterou chceme společně s naším synem dělat,“ prozradil Vašek.

 

Skládání puzzle je pro někoho hračka, pro malou Anetu, která má těžké zrakové postižení, to byla pořádná dřina. Díky novému iPadu jí však už puzzle nejen jdou, ale i ohromně baví. „Díky aplikaci na iPadu vidím u Anetky velké pokroky v různých hrách, které ji nikdy nebavily a ani nešly. Mezi ně patří právě puzzle. V průběhu skládání navíc dochází ke zrakové stimulaci,“ dodává Anetky maminka.

Podporu z otevřeného grantového řízení Světlušky z Fondu Kaufland mohou celoročně získat nejen těžce zrakově postižení, ale také organizace pomáhající lidem s těžkým zrakovým nebo kombinovaným zrakovým postižením. Nejčastěji se jedná o osobní asistence a odlehčovací služby, průvodcovské služby, nákup kompenzačních pomůcek nebo příspěvky na vzdělávání a volnočasové aktivity. Druhé kolo grantového řízení je již uzavřené, vyhodnocování žádostí probíhá v těchto dnech. Do třetího kola se žadatelé mohou hlásit do 24. října 2021.

Zdroj a foto: Kaufland

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010