Cena cibule meziročně dramaticky vzrostla

1193 zobrazení

„Od roku 2018 se běžná cena cibule téměř ztrojnásobila. V současné době se její cena pohybuje okolo 36 Kč za kilo. V řadě řetězců ale atakuje hranici 45 Kč. V souvislosti s tím vzrostla i průměrná akční cena cibule. Ta stoupla zhruba o 15 Kč na průměrných 23,90 Kč,“ uvádí Petr Miklík, produktový a marketingový manažer nákupního rádce Kupi.cz.

„Jde tedy o citelné zdražení, které spotřebitele motivuje k nákupům v akci. Slevy se ale vzhledem k tomu, že jde o zdražení v důsledku nižší úrody, v současné době objevují málokdy. Zatímco v prvních pěti měsících roku 2017 jsme evidovali 44 akcí, v loňském roce jich bylo 25. Letos jich řetězce uskutečnily pouze 19. V zásadě se ale akčním nákupem s pomocí nákupního rádce Kupi.cz dá stále ušetřit zhruba pětina nákladů,“ říká Miklík.

 „Prodejci také výrazně snížili průměrnou akční slevu. Zatímco v červnu 2017 byla sleva 41 %, loni to bylo 36 %, tak letos ve stejném měsíci je to jen 16 %. Cena cibule stoupá vlivem loňského příliš teplého počasí v Evropě, které zapříčinilo sucho. To znatelně ovlivnilo úrodu této zeleniny. Surovina se proto musí dovážet ze vzdálenějších zemí, což má pochopitelně vliv na cenotvorbu,“ doplňuje Miklík.

Zdroj: Seznam.cz, foto: pixabay.com