AČTO: Značkou „TRADIČNÍ ČESKÝ OBCHOD – CERTIFIKOVÁNO“ se mohou pochlubit další prodejny

Celkem již 167 prodejen úspěšně prošlo certifikací, kterou uděluje Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) ve spolupráci s Radou kvality České republiky a Ministerstvem průmyslu a obchodu. Na olomouckém kongresu Samoška získaly certifikát 4 nové prodejny a další 4 certifikaci obhájily. Hodnocení bylo zpracováno za finanční podpory Rady kvality České republiky.

Mezi nově oceněné patří obchody družstva TEMPO a Jednoty, spotřebního družstva ve Vsetíně. Certifikované obchody nesou označení „TRADIČNÍ ČESKÝ OBCHOD – CERTIFIKOVÁNO“, díky kterému je mohou zákazníci snadno poznat.

Pro zákazníky nákup v certifikovaném obchodě znamená jistotu, že nakupují v místě, které se zaměřuje na prodej potravin z tuzemské produkce. V rámci procesu certifikace se dále dbá také na úroveň exteriéru a interiéru prodejen, sortiment či kvalitu personálu,“ vysvětluje Pavel Březina, předseda AČTO. Klíčovou součástí certifikace jsou návštěvy nezávislých expertů v prodejnách na bázi mystery shoppingu. Právě tento systém je podle Jana Růžičky, provozního ředitele Jednoty SD ve Vsetíně, smysluplný. „My zastáváme názor, nic předem nepřikrášlovat a zjistit skutečný stav věci a po následném vyhodnocení sdělit vedoucím zpětnou vazbu na to, co dělají dobře a v čem se dají věci změnit k lepšímu. V tom vidíme smysl této akce vedoucí ke zkvalitnění služeb vůči našim zákazníkům,“ vysvětluje Jan Růžička.

Certifikované obchody pak musí být české i z pohledu původu základního kapitálu a sídla firmy. Podle Pavla Březiny se nyní maloobchod nachází v komplikované situaci, kdy na jednu stranu stále roste vliv zahraničních firem, které skupují další, dříve české sítě a obchody, a na stranu druhou v návaznosti na zdražování potravin zejména velkými výrobci roste tlak na větší dovoz potravin ze zahraničí.

„Chceme díky této inciativě přispět k tomu, aby zákazníci si i nadále mohli nakupovat kvalitní české potraviny od českých obchodníků, a to v příjemném prostředí s vysokou kvalitou služeb,“ doplňuje Pavel Březina.

Podobně vidí smysl procesu i Jan Růžička, který dodává: “Certifikace pro nás znamená nezávislý pohled na kvalitu prodejen z jiné strany a dalších možných hodnotících kritérií, které nás ani nemusí napadnout. Přestože navštěvujeme prodejny konkurence, některé odlišnosti člověk nemusí zaznamenat a mohou být vodítkem pro jejich sledování a hodnocení kvality prodeje na našich prodejnách.“

Pavel Vinkler za Radu kvality České republiky (Ministerstvo průmyslu a obchodu) současně zmínil, že neméně důležitou součástí udílení značek „TRADIČNÍ ČESKÝ OBCHOD – CERTIFIKOVÁNO“ je i záštita tohoto resortu a Rady kvality České republiky, jež se zabývá problematikou kvality vyplývající z Národní politiky kvality ČR. „Jsme rádi, že jsme se mohli opět podílet na hodnocení kvality českých nezávislých maloobchodních prodejen, které převážnou měrou zajišťují obslužnost venkova a malých měst. Tato agenda je našemu resortu velmi blízká o čemž svědčí i program Obchůdek 2021+, který je zaměřen na podporu venkovských prodejen v obcích do 1 000 obyvatel,“ říká Pavel Vinkler.

Projekt udílení certifikátů běží od roku 2017 a za pět let jeho fungování řada prodejen prošla i procesem recertifikace.

 Nově certifikované prodejny

  • TUTY č. 431 (provozuje TEMPO, obchodní družstvo), Jablunkovská 1206/78b, 737 01 Český Těšín
  • TEMPO MARKET (provozuje TEMPO, obchodní družstvo), Západní 3, 796 04 Prostějov
  • TUTY č. 432 (provozuje TEMPO, obchodní družstvo), Janovice 423, 739 11 Janovice
  • SMÍŠENÉ ZBOŽÍ (provozuje Jednota, spotřební družstvo ve Vsetíně), Ratiboř 437, 756 21 Ratiboř

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010