Oslabená ekonomika bude mít nutně za následek obezřetnější nákupní a spotřební chování všech – Zuzana Holá, Lidl

Aktuální situace v České republice není lehká jak pro lidi, tak i pro firmy nebo podnikatele. V této nové anketě našeho portálu Mistoprodeje.cz oslovujeme retailové odborníky z řad značek, řetězců, médií, výrobců POS produktů a realizátorů s cílem zjistit jejích aktuální situaci, potřeby a také i vyhlídky do budoucna.

V šestnáctém díle této ankety jsme oslovili paní Zuzanu Holou, vedoucí firemní komunikace obchodního řetězce Lidl Česká republika v.o.s.

1. Jaké jsou okamžité dopady současných antivirových restrikcí na Vaší firmu a Vás osobně a čím se momentálně zabýváte/potýkáte nejvíce?

Současná situace se nás dotkla naprosto zásadním způsobem. V první fázi se jednalo především o masové nárazové nákupy na přelomu února a března, které byly ovlivněny jednotlivými vládními opatřeními a projevily se také v tržbách. Na druhou stranu jsme se museli vypořádat se skokovým nárůstem prodejů a tedy s akutním zásobováním prodejen a výrazně vyšší potřebou zaměstnanců. V průběhu 12. a 13. kalendářního týdne však došlo ke zlomu a nákupy se postupně vrátily na standardní úroveň a místy dokonce nižší. Současně od té doby evidujeme i propad v počtu zákazníků o desítky procent.

Zásadně je ovlivněn také prodej v našich prodejnách jako takový, a to díky celé řadě opatření, jež musíme dodržovat – vymezená doba prodeje pro seniory, zajištění dezinfekčních prostředků pro zákazníky, jednorázových rukavic nebo sáčků, zvýšená dezinfekce nákupních vozíků, dodržování rozestupů atd.

Prvořadým úkolem také bylo a stále je zabezpečit dostatečné ochranné pomůcky pro naše zaměstnance, kterým jsme hned na začátku zajistili dezinfekční prostředky na pokladny, poskytli vitaminové balíčky a ovoce zdarma. Později jsme je také vybavili rouškami a respirátorem, rukavicemi i ochrannými plexiskly u pokladen. V počátku jsme se také potýkali s nedostatkem dezinfekčních prostředků i roušek. Průběžné dodávky ochranných pomůcek jsou vedle péče o sortiment a zásobování prodejen stále jedním z našich nejdůležitějších úkolů.

Do všech těchto ochranných pomůcek a opatření jsme přitom investovali nemalé finanční částky v řádu několika desítek milionů korun. Stejně tak jsme vynaložili přes 37 milionů korun na finanční odměny našich zaměstnanců v prodejnách a logistických centrech.

2. Co by Vám v současné situaci nejvíce pomohlo?

Maloobchod s potravinami je jedním z odvětví, která – ač ovlivněna stávajícími vládními nařízeními – funguje relativně standardním způsobem. Přesto by i nám pomohl návrat do normálního života, neboť i my pociťujeme na jedné straně výrazně menší počet zákazníků v prodejnách, a na druhé straně vnímáme únavu kolegů, kteří zákazníky obsluhují ve ztížených podmínkách, kdy pracují celé dny v rouškách a rukavicích.

3. Jaký očekáváte vývoj na Vašem trhu a u Vás ve firmě do konce roku?

Maloobchodní prodej potravin je oblastí, která na první pohled není současnou situací výrazně ovlivněna. Vzhledem k nevyhnutelnému zhoršení ekonomiky však i my musíme počítat s tím, že důsledky do budoucna pocítíme také. Oslabená ekonomika bude mít nutně za následek obezřetnější nákupní a spotřební chování všech, a tedy i našich zákazníků a my ji musíme zohlednit v našich plánech do budoucna.

Zdroj a koláž: redakce, foto: Lidl a pixabay.com

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010