Trend slev je sebevražedný. Nákupních center ubude

Slevy jsou všude, všichni je chtějí, což povede k tomu, že počet standardních nákupních center jistě klesne, říká šéf outletového centra Freeport Hatě Jan Procházka, kterému tento trend nahrává do karet. Freeport Hatě sice v posledních letech zvyšuje tržby a zlepšuje hospodaření, přesto je stále ve ztrátě. Za předminulý fiskální rok vykázalo minus 23 milionů korun.

Lidé v českém maloobchodě si stěžují na slabé prodeje a tlak na ceny, je stejná situace v outletech?
Český trh je specifický v tom, že posledních pět let nám roste jak návštěvnost, tak i tržby. Zlom nastal na přelomu let 2007 a 2008, kdy jsme vstoupili do Schengenu a otevřela se hranice. V našem podnikání to byl zásadní obrat. Měli jsme tehdy rekordní nárůsty návštěvnosti a tržeb o desítky procent. Od té doby rosteme každý rok v jednotkách procent.

O jak velký obrat v letošním roce se tedy jedná?
Konkrétní čísla říct nemohu. Rosteme ale i nyní. V průměru dosahují naši nájemci tržeb zhruba 2000 eur z metru čtverečního za rok a centrum má pronajmutelnou plochu 22,5 tisíce metrů čtverečních.

Jak může dnes fungovat outletové centrum, když jsou celoročně slevy téměř všude?
To je trefné, je to trend poslední doby. Nicméně se ukazuje, že klasická obchodní centra stagnují, zatímco outletová centra nadále rostou. Zákazník začíná rozlišovat, jestli má slevu jen v danou chvíli, nebo celoročně. Standardní obchodní centra mají stejné značky, takže člověk nemá důvod, aby jich navštěvoval víc. A těžíme z mixu značek.

Doplatí některá centra na slevy?
Trend slev je sebevražedný. Firmy si nemohou dovolit, aby celoročně měly zlevněno. Člověk si na to zvykne a už nikdy se nedokážete vrátit na původní cenu. Povede to k tomu, že počet standardních nákupních center jistě klesne. Je jich v Česku příliš mnoho.

Snažíte se přilákat nyní víc rakouské zákazníky, kteří mají vyšší kupní sílu než Češi?
To je náš věčný spor. Jsme české centrum a cílíme hlavně na české zákazníky. Nicméně spádová oblast Vídně je do hodiny cesty a tím pádem je pro nás důležitá. Je ovšem třeba říct, že v Rakousku jsou vyšší náklady na marketing. Nyní je skladba zhruba 50 na 50 procent mezi Čechy a Rakušany.

V zahraničí jsou outlety běžnější než v Česku. V čem je hlavní rozdíl?
Souvisí to s rozdělením Evropy na Východ a Západ, myšlení zákazníka je tu víc „východní“. Nejsme tak vzdělaní ohledně značek, lidé necítí takovou potřebu investovat ve větší míře do značek. Navíc mezi těmi, kteří mají o módě povědomí, převládá přesvědčení, že v Česku je všeobecně dráž než v západní Evropě. To jsou faktory, které brzdí rozvoj značek.
Další důvod je, že český trh není zajímavý pro globální prémiové značky. Kupní síla je nízká a situace kromě Prahy není ideální. Firmy proto nehledají zastoupení pro ČR a objevují se tu pouze prostřednictvím obchodníků nebo překupníků. To má negativní dopad na cenu produktů i nabídku sortimentu.

Zmínil jste, že stále vykazujete nárůst – jaký máte plán v letošním roce?
Na konci června nám skončil fiskální rok, měli jsme nárůst tržeb o 4 procenta a návštěvnosti o 3 procenta. Pro tento rok plánujeme nárůst v rozmezí 6 až 8 procent. Nevycházím z předpokladu, že by se zlepšila ekonomika, ale hlavně proto, že pracujeme na změně mixu značek. Ty neúspěšné nahrazujeme novými a daří se to. V nejbližší době plánujeme otevřít další tři až čtyři značky, proto si troufám říct, že se nám zvýší tržby.

Před pár lety se čekalo, že tu budou vznikat outlety jako na běžícím pásu, nakonec jich je jen pár. Jak to?
Myslím, že dva outlety na Českou republiku jsou vzhledem k počtu obyvatel a kupní síle maximum. Že by se tu objevily nové projekty nebo se podařilo obnovit ty plánované, nečekám.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010