Společnost Miele technika odstartovala jako první v Česku intermodální přepravu TIR ze SAE

Společnost Miele technika, výrobce domácích spotřebičů, se právě stala historicky prvním příjemcem zboží v rámci intermodální přepravy TIR ze Spojených arabských emirátů (SAE) do České republiky. Do pilotního projektu se zapojil také Gerlach coby největší poskytovatel celních služeb v Česku. Kontejner přicestoval začátkem listopadu na podkladě jediného celního tranzitního dokladu a jedné záruky. Celní doklad Karnet TIR nahrazuje celní jistinu do výše 50 tisíc dolarů.

Nové tranzitní propojení přinese obchodní příležitosti

Spojené arabské emiráty jsou pro české firmy perspektivním partnerem a objem realizovaných obchodů meziročně roste. Nové tranzitní propojení na platformě TIR přinese další obchodní příležitosti, protože zjednoduší podmínky pro přepravu vyváženého i dováženého zboží. Veškerá opatření celních úřadů, uskutečněná v zemi odeslání, jsou uznávaná v tranzitních zemích i cílové destinaci, a to včetně příslušných dokladů,“ říká Luděk Procházka, odborník na mezinárodní celní problematiku ze společnosti Gerlach.

Miele jako průkopník intermodální přepravy TIR z emirátů

Zásilky s TIR v intermodální přepravě dnes nejsou podle jeho slov zvláštností, nicméně Spojené arabské emiráty jsou unikátní v tom smyslu, že se dosud žádný tranzit z této země do Česka nerealizoval a společnost Miele technika je první, která s tím začala.

Pro nás je důležité, že se tohoto projektu můžeme účastnit jako dodavatel celních služeb a že jsme zapojení se do celého logistického řetězce, na němž participují zahraniční i tuzemská celní správa, včetně řady dopravců  a sdružení.

Náklad putoval z volné zóny Sharjan ve Spojených arabských emirátech po moři i silnicích.

Na intermodální přepravě jsme spolupracovali s přední světovou logistickou společností Kühne + Nagel. Zapojen byl rovněž německý přepravce Metrans, který se postaral o přepravu zboží z přístavu v Hamburku do Uničova, kam náklad dorazil začátkem listopadu,“ popisuje Zdeněk Utěšený ze společnosti Miele technika.

Do emirátů se z Česka vyváží hlavně sklo, import se týká kosmetiky a čaje

Spojené arabské emiráty jsou významnou zemí z hlediska mezinárodního obchodu. Mezi nejčastěji vyvážené komodity z Česka tradičně patří výrobky ze skla, strojírenské a elektrotechnické výrobky, ale i farmaceutické výrobky, zdravotnická technika, výrobky pro sportovce a pro děti. V dovozu vedou výrobky petrochemického průmyslu, kosmetika a čaj.

Počet námi vystavených celních prohlášení v dovozu, ale zejména ve vývozu, meziročně roste o téměř 20 procent,“ uzavírá Luděk Procházka.

Zdroj a foto: Gerlach

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010