Senát požaduje uzavření obchodů na celých sedm svátků

Senát pozměnil zákon o omezení otevírací doby obchodů. Místo plánovaných tří svátků mají být nakonec obchody uzavřeny dokonce při sedmi svátcích. Poslanecká sněmovna tedy opět musí tento zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě po jeho neschválení senátem opět projednat. 

Situace se tak navrací k prvnímu návrhu zákona, ve kterém se jednalo uzavření vybraných obchodních provozoven na 7 svátečních dní.

Po dlouhých debatách a opakovaných hlasováních sice poslanecká sněmovna v půlce dubna schválila omezení otevírací doby obchodů, oproti původnímu návrhu však v jiném znění. Podle schváleného znění by obchody musely mít zavřeno jen ve třech dnech: 1. ledna, 25. prosince a 26. prosince. Na Štědrý den by pak musely mít zavřeno od 14 hodin.

Senát ale podle předpokladů zákon v této podobě neschválil a normu poslancům vrátil v původním znění. Jestliže poslanci návrh senátu podpoří, budou muset obchody zůstat zavřené na Nový rok, během Velikonočního pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. prosince a 26. prosince. Na Štědrý den by pak mohly mít otevřeno jen do 12 hodin.

Zákon ovšem současně stanovuje výjimky. Omezení by se netýkalo prodejen, jejichž prodejní plocha nepřesahuje 200 m2, čerpacích stanic, lékáren, prodejen v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích, prodejen ve zdravotnických zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Velké rozhořčení proti této nové verzi zákona už projevili podnikatelé. Podle Hospodářské komory ČR jde návrh nejen proti obchodníkům, ale i proti samotným občanům – zákazníkům a jejich zájmům. Proti návrhu zákona se staví rovněž další podnikatelská sdružení, jako například Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR nebo Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR.

Nezáleží na tom, zda se jedná o sedm dní, tři a půl dne nebo jeden den. Nařizováním kdy a kam můžeme chodit nakupovat a kdo může a nemůže o svátcích podnikat, nejenže jdou poslanci proti trendům v Evropě, zákon neustojí ani argument podpory sladění pracovního a rodinného života, protože selektivně budou uzavřené jen kamenné prodejny, které mají prodejní plochu větší než 200 metrů čtverečních,“ uvedl již dříve prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Jak informuje server podnikatel.cz, HK ČR proto zahájí konzultace s poslanci, kteří hlasovali proti návrhu, aby argumenty podnikatelské veřejnosti prověřili a případně se obrátili na Ústavní soud ČR ohledně přezkoumání možných prvků diskriminace, na které Hospodářská komora ČR v průběhu celého legislativního procesu upozorňovala.

 

Zdroj: podnikatel.cz

Foto: commons.wikimedia.org

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři