Mobil jako platební karta, která je vždy po ruce

Z výsledků průzkumu společnosti MasterCard vyplynulo, že většina Čechů by ráda využívala mobilní telefon podobně jako platební kartu. Důvody vidí MasterCard v tom, že telefon je vždy po ruce, platba přes mobil je rychlá, pohodlná a bezpečná. Na českém trhu má dnes majitel každého mobilního telefonu možnost používat ho k placení. Existují tři základní varianty tohoto typu plateb, které MasterCard nabízí v podobě komerčního řešení široké veřejnosti: bezkontaktní nálepky Master-Card PayPass, aplikaci MasterCard Mobile a NFC. Na trh přicházejí i dvě novinky – nálepky PayPass od České spořitelny a Over Th e Air řešení od GE Money Bank. Výsledky průzkumu, který realizovala v prosinci minulého roku pro MasterCard agentura GfK, prokázaly, že 62 % Čechů má zájem používat mobilní telefon k placení podobně, jako jsou zvyklí používat platební kartu. „MasterCard přináší platební novinky dostupné všem, kteří o ně mají zájem. Velmi nás těší, jak rychle se Češi adaptují a učí se nové možnosti využívat. V tomto směru jsme jedním z nejrychleji rostoucích trhů v Evropě,“ uvedl Richard Walitza, ředitel pro rozvoj mobilních plateb a inovací MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko. V současné době funguje v České republice přibližně 21 tis. bezkontaktních platebních terminálů, do konce roku by jejich počet měl vzrůst na 50 tisíc

Jak v Česku platit mobilem?

1. NFC platby pro vyspělé telefony
NFC Kartu v mobilu nabídla GE Money Bank spolu s MasterCard všem klientům bez omezení letos v lednu jako první v Česku. V současnosti mohou zákazníci využívat k placení osm modelů mobilních telefonů od výrobců Sony a Samsung. „Rozvoj NFC plateb považujeme za svoji prioritu, cestu k platbám mobilními telefony proto chceme klientům co nejvíce usnadnit,“ říká inovační leader GE Money Bank Ondřej Hájek. Od července mohou klienti GE Money Bank zažádat o NFC Kartu v mobilu prostřednictvím Internet Banky a brzy se dočkají také zásadní inovace v samotné NFC technologii. „Intenzivně pracujeme na průlomovém Over Th e Air řešení, které umožní nahrát platební kartu na SIM kartu v telefonu na dálku, jen prostřednictvím mobilní sítě,“ dodává Ondřej Hájek.

2. Bezkontaktní nálepky MasterCard PayPass
Bezkontaktní karty MasterCard PayPass začal MasterCard spolu se Citibank vydávat v ČR jako první, a to v létě 2011. Brzy po té se přidala Česká spořitelna, která za uplynulé dva roky vydala více než 1 milion bezkontaktních karet. V srpnu rozšířila nabídku pro své klienty o bezkontaktní nálepky MasterCard PayPass, které je možné upevnit na libovolný telefon. „Bezkontaktní nálepky chápeme jako další vývojový krok směrem k mobilním platbám, které se začínají prosazovat. Slibujeme si od toho, že naučíme klienty velmi jednoduchou formou platit mobilním telefonem. Bezkontaktní platby si naši klienti velmi oblíbili a my jim teď přinášíme moderní a pohodlný způsob placení skutečně pro každého,“ doplnila Marie Hešnaurová, ředitelka odboru Rozvoj platebních karet, Česká spořitelna. „Za pouhé dva roky fungování bezkontaktního placení v ČR už 53 % Čechů ví, jak tyto platby fungují a 62 % držitelů těchto karet je používá několikrát za měsíc. To jsou úžasné výsledky, které potvrzují, že lidi tento způsob plateb baví a vyhovuje jim,“ uvedl Richard Walitza z MasterCard.

3. Mobilní aplikace MasterCard Mobile
Platební aplikaci MasterCard Mobile, přivedl na trh MasterCard spolu s ČSOB a Erou v lednu 2013. Aplikace umožňuje jednoduše vložit všechny platební karty (nezávisle na vydávající bance) do mobilního telefonu a pak jej používat k placení. MasterCard Mobile má široké uplatnění a umožňuje placení mobilním telefonem na internetu, přímo v mobilních aplikacích, dárcovské platby, ale chystá se také do kamenných obchodů.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři