Jak si udržet zákazníky i přes zákaz kouření?

5293 zobrazení

Dopředu se připravit na plošný zákaz kouření může být značnou konkurenční výhodou. Zkušenosti z jiných evropských států ukazují, že zákazníků neubývá, kuřáci se jen přesunují před podniky.

Případný plošný zákaz kouření v restauracích, barech a klubech postihne především jejich majitele. V momentu, kdy se schválí, se mu budou muset přizpůsobit a připravit se na den, jeho platnosti. Aby o zákazníky, kteří cigaretám holdují, nepřišli, musí jim vyjít vstříc. Třeba možností kouřit u vstupu do podniku

Poslanci v současné době poslali „protikuřácký zákon“ do druhého čtení. Tím je zase o krok blíž k plošnému zákazu kouření v restauracích, barech a klubech.

 

Inspirujte se u nekuřáckých restaurací

Mnoho restaurací je však již od svého otevření nekuřáckými a jejich majitelé si toto rozhodnutí pochvalují.

Mluvčí společnosti Ambiente Šárka Hamanová se vyjádřila k zákazu kouření v síti restaurací Lokál: „Ohlasy jsou jednoznačně pozitivní. Kouření nepatří k jídlu. Chceme, aby si ho hosté vychutnali bez cigaretového kouře. Naši návštěvníci to podporují a chceme, aby i naši zaměstnanci pracovali v čistém prostředí, kde se nekouří.“

Kuřáci v této restauraci disciplinovaně kouří na ulici před restaurací, kde jsou pro ně připravené popelníky.

 

Připravte kuřákům popelníky

Protože se zákaz kouření plošně dotkne všech, nebude žádný podnik znevýhodněný a bude jen na provozovatelích, jak kuřákům vyjdou vstříc. Pokud kuřákům nepřipravíte popelníky, může dojít k tomu, že budou nedopalky odhazovat na zem.

Vzhled podniku je vaší vizitkou a počítá se k tomu i jeho exteriér a uklizený prostor před vchodem. Pokud si pro kuřáky připravíte popelníky nebo kuřácké stolky, nejen že se k vám budou rádi vracet, ale sníží se i riziko nepořádku před podnikem.

 

Popelníky na úrovni

Co udělat navíc, než na parapet položit skleněný reklamní popelník? Ten není nijak zabezpečený proti vysypání, krádeži a navíc se jeho obsah musí velmi často vysypávat.

Dnešní venkovní popelníky jsou uzamykatelné klíčem a mají stříšku pro ochranu před deštěm. Také fungují na principu, kdy se popelník po vhození uzavře a nedopalek se udusí. Nevzniká tak nepříjemný zápach při típání cigarety. Vysypat zásobník, ve kterém se nedopalky hromadí je jednoduché, protože je vyjímatelný.