Gigasport zavře zbývající prodejny

První polovina obchodů Gigasport ukončila provoz v dubnu. Firma už oznámila závěrečný výprodej zboží. Rakouští vlastníci se rozhodli opustit tuzemský trh. V červnu skončí také jediná slovenská prodejna Gigasport v Bratislavě.
Obchodní řetězec Gigasport, který patřil mezi čtyři hlavní hráče na českém trhu se sportovními potřebami, první tuzemskou prodejnu otevřel v roce 1997. Rakouský Gigasport byl prvním velkým zahraničním prodejcem sportovního zboží, který expandoval do Česka.
Na konci dubna ale firma Kastner & Öhler zavřela prodejny Gigasport v Mladé Boleslavi, Českých Budějovicích, Brně-Modřicích, Olomouci a Ostravě. Provoz ukončil také Gigasport v Karviné. Stejný osud 26. června čeká zbývajících pět prodejen v Hradci Králové, Plzni a Praze.

Nevěří v oživení prodeje

„K tomuto rozhodnutí vedly především tržní podmínky v posledních letech a ekonomický vývoj,“ stojí v prohlášení společnosti Kastner & Öhler.
Ředitel skupiny Kastner & Öhler Andreas Zinschitz rozhodnutí zavřít 11 českých a jednu slovenskou prodejnu Gigasport zdůvodnil tím, že se jejich hospodaření výrazně zhoršilo a výhled není příznivý. Rakouská firma by podle něj musela znovu investovat značné částky do oživení prodeje v Česku a na Slovensku, takže raději zvolila variantu zavření prodejen.
Řetězec Gigasport se v Česku potýkal s výrazným poklesem tržeb. V roce 2010 se jeho tržby propadly z 589 milionů korun v roce 2009 na necelých 420 milionů korun. Hospodaření tuzemských prodejen Gigasport skončilo v roce 2010 ztrátou 1,4 milionu korun. Kastner & Öhler už předloni zavřel dvě prodělečné prodejny Gigasport v Ústí nad Labem a Ostravě.

Konkurence je stále tvrdší

Tuzemský trh se sportovními potřebami a módou v uplynulých letech doznal značných změn. Například největší irský prodejce sportovního oblečení Lifestyle Sports v roce 2010 kvůli vysokým ztrátám zavřel v Česku všech zhruba 20 obchodů. V roce 2007 skončila v konkurzu společnost X-Sport, která v Česku a na Slovensku provozovala 91 obchodů se značkovým sportovním oblečením a obuví.
Konkurence v tuzemském maloobchodu se sportovním zbožím je stále tvrdší. V Česku kromě Gigasportu fungují také společnosti Hervis, Sportisimo a Intersport. Do Česka předloni na podzim vstoupil francouzský řetězec Decathlon, který první prodejnu otevřel v Liberci a další zprovoznil loni v létě v Ostravě. Nyní má Decathlon v hledáčku například Prahu, Brno a Plzeň.
Skupina Kastner & Öhler na začátku letošního roku podnikala v Rakousku, Česku, Slovinsku a na Slovensku, kde dohromady provozovala 49 prodejen.

 

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010