Češi si za potraviny připlatili

Zdražování z prvních měsíců letošního roku v květnu polevilo, Česko by dokonce mohla brzy zasáhnout vlna zlevňování. Řidiči se mohli těšit z poklesu cen benzinu a nafty, snižovaly se i ceny domácích potřeb a oblečení. Oproti minulému měsíci i světovému trendu však v Česku opět začaly podražovat potraviny.

V květnu zaplatili zákazníci více především za ovoce a zeleninu, které zdražily o více než pět procent. Nadprůměrně však rostly i ceny jogurtů, mléka, kakaa, cukru, ryb nebo vepřového.

Ceny ovoce a zeleniny jsou obvykle velmi kolísavé. „Letošní počasí není oproti loňskému roku úplně nejlepší. Část úrody nejen v Česku byla zničena,“ upozorňuje agrární analytik Petr Havel.

V nejbližších týdnech by však na pulty českých obchodů mělo začít docházet zboží vypěstované mimo skleníky z Česka i z okolních zemí. Cena pak obvykle rychle padá i o desítky procent.

Prostor ke zlevnění existuje i u dalších druhů potravin. Rakouský ekonomický deník Wirtschafts-blatt připomíná, že index takzvaných měkkých komodit, ke kterým patří například cukr či pšenice, od ledna propadl o 35 procent. Kromě několika málo výjimek typu sóji ceny potravin kvůli dobré úrodě a nadbytku na světových trzích padají.

V obchodech se zlevňování projevit nemusí

Otázkou zůstává, zda se to projeví i na pultech českých obchodů. Výrobci mají na nákup potravinářských surovin nasmlouvány kontrakty často na déle než jeden rok. Promítnutí vývoje do koncových cen tak vždycky trochu trvá.

Havel upozorňuje na propad výkupních cen mléka, který se většinou odráží v koncových cenách velmi rychle. „To by se mohlo rychle projevit v ceně mléčných výrobků,“ shrnuje.

Nelze však vyloučit, že se předvídané přepisování cen směrem dolů Česku vyhne. Je totiž možné, že si někteří z domácích obchodníků budou chtít po měsících strádání vylepšit zisky. Kvůli zdražování způsobenému růstem nižší sazby DPH z 10 na 14 procent omezili Češi výrazně své útraty a tržby obchodníkům klesají už dvanáct měsíců v řadě. Na druhou stranu řada obchodníků se snaží povzbudit nákupní chuť lidí nabídkou více zboží v akcích.

Levnější móda a nábytek

V nepotravinářském prostředí se vývoj na světových burzách už projevil. Ve srovnání s minulým rokem zlevnila kvůli propadu ceny bavlny o téměř čtyři procenta móda. Ještě před rokem si obchodníci s oblečením stěžovali na nízké zisky v souvislosti s vysokými nákupními cenami této komodity.

„Za poslední rok oslabila bavlna o 50 procent. Důvodem jsou rekordně vysoké globální zásoby. V tomto roce se také předpokládá přebytek produkce nad spotřebou, takže zásoby by se měly ještě zvýšit. Cena bavlny směřuje dolů, takže oblečení by mohlo zlevňovat i v létě,“ uvedl analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak. Proti propadu ceny by však mohla působit slabá česká koruna.

Dlouhodobě klesají také ceny vybavení pro domácnosti, jako jsou elektronika, nábytek nebo zahrádkářské potřeby. Podle ekonomů stojí za poklesem fakt, že se lidé v nejistých časech do větších nákupů příliš nepouštějí a obchodníci je pak musí lákat nižšími cenami.

Nábytkářský gigant Ikea tak šel dolů s cenami o dvě procenta. Podle jejího mluvčího Petra Chadraby společnost investovala část zisků do cen. „Nižší ceny surovin, ekonomičtější doprava nebo jiné faktory se do snížení cen můžou také promítnout,“ dodal Chadraba.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hlavní partner

Partneři

Alianční partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010