Češi okupují obchody za hranicemi

Obyvatelé Libereckého kraje žijící v příhraničí využívají povánočních slev a berou obchody v Německu a Polsku útokem. Spoléhají na to, že u sousedů seženou mnohé výrobky od elektroniky až po potraviny laciněji a jejich kvalita bude vyšší.

Za drogerií, elektronikou či oblečením do Německa, za potravinami do Polska. Levnější, kvalitnější, větší sortiment. To jsou nejčastější důvody, proč lidé z příhraničí jezdí nakupovat k sousedům.

Na výlohách jejich obchodů teď můžeme číst, že zboží zlevnilo až o 70 procent. „Jezdíme už přes 40 let do Žitavy a Drážďan. Vždycky tam bylo kvalitnější zboží, například oblečení. Samozřejmě využívám povánočních slev. Dříve byly výprodeje jen letní a zimní, teď jsou různé akce po celý rok,“ řekla Hana Zašová z Jablonce.

Například v německé Žitavě teď nakoupíte pánské sportovní tričko Nike za 450 korun, u nás stejné tričko vyjde na 630 korun. Slevy na oblečení mají i v Polsku, sem se ale jezdí hlavně za potravinami.

Třeba dva litry Coca Coly stojí 18 korun, u nás přibližně 34. Při zpáteční cestě z Polska se vyplatí také natankovat. Benzin sice není nijak závratně levnější, ale koruna dvě na litru se dají ušetřit.

Největší slevy začnou s koncem ledna

Ten, kdo si toho chce ovšem pořídit co nejvíce za co nejnižší ceny, by měl vydržet až do konce ledna. Například v Německu začínají takzvané totální výprodeje 30. ledna.

V Žitavě čeští návštěvníci mohou zavítat do supermarketů Kaufland či Toom. V Bogatynii například do Carrefouru. V nákupních zónách mají zastoupení také řetězce drogerií DM nebo obuv Deichmann. V Jelení Hoře se zase pravidelně konají nákupní trhy.

„Dá se říci, že počet Čechů nakupujících za hranicemi se bude ještě zvyšovat. Oproti Německu Češi ale jezdí více do Polska, jelikož jejich motiv pro nakupování je tvrdě cenový. Je to tu prostě levnější,“ uvedl před časem liberecký ekonom Ivan Jáč.

Zdroj: idnes.cz, 6.1.2012

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010