Cashback nabírá v menších obcích na popularitě a roste i počet plateb kartami

Vesnické obchody využívají zákazníci stále častěji jako bankomat. Cashback jako služba sice existuje již mnoho let, její význam však narostl zejména v poslední době. 

Podstatná část výběru peněz touto formou připadá na síť prodejen COOP, která zahrnuje zhruba 2500 prodejen především v menších obcích. Ze statistik Sdružení pro bankovní karty vyplývá, že celkový počet výběrů hotovosti prostřednictvím cashbacku za loňský rok přesáhl číslo 1,9 miliónů, prodejny COOP se na tomto objemu podílely téměř 60 %.

Podle Michaely Lhotkové, členky představenstva ČSOB, počet cashbackových transakcí v prodejnách COOP v posledních letech strmě rostl. V roce 2018 jich bylo zhruba 460 000, v roce 2019 již téměř 950 000 a v roce 2020 překročil počet transakcí hranici 1,1 miliónů.

Podle Lukáše Němčíka, ředitele rozvoje a marketingu skupiny COOP, zvýšení užívání služby cashback souvisí s dlouhodobě zmenšující se ochotou lidí složitě cestovat za nákupy a dalšími službami, pandemie tento trend ještě posílila.

„Vesnické prodejny procházejí poměrně značnými změnami a stávají se místem, kde si lze nejen nakoupit potraviny, ale i vyřídit celou řadu dalších služeb,“ komentuje změny probíhající na vesnických prodejnách Němčík. V rámci vesnických prodejen tak lze dnes například využívat řadu poštovních služeb, dobíjet si mobilní telefony či nakupovat léky. Trendem poslední doby je také rozvoj sítě e-shopů spojených s prodejnami a také rozšiřování výdejních boxů. Novinkou poslední doby jsou boxy zaměřené na potraviny, které udržují potřebnou teplotu.

Podle Michaely Lhotkové z ČSOB také v poslední době poměrně výrazně roste i počet transakcí platebními kartami v menších obcích. „Dávno už neplatí, že by se na vesnici nedalo platit kartou. Například všechny prodejny COOP jsou dnes vybaveny moderními bezkontaktními terminály. Počet těchto transakcí se za poslední tři roky prakticky zdvojnásobil a v roce 2020 přesáhl 36 miliónů,“ dodává Michaela Lhotková. Podle statistik ve větších městech je aktuální počet transakcí kartami v obchodech kolem 65 %, ve venkovských prodejnách je to aktuálně kolem 40 %, ale trend se i zde postupně otáčí ve prospěch bezhotovostních plateb.

Zdroj a foto: COOP

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010