38 nových značek na českém trhu

  • Na český maloobchodní trh loni vstoupilo 38 nových značek, stejně vysoký počet jako předloni
  • Mezi nejvýznamnější brandy, jež k nám loni přišly, patří Balenciaga, Chanel, Sport Vision nebo LEGO
  • 13 značek (cca třetina) je z módního odvětví: oblečení, obuv, doplňky a šperky
  • 9 brandů je Francie, 7 z Itálie
  • 34 značek otevřelo svůj první obchod v Praze
  • 16 brandů přišlo do obchodních center, 14 na hlavní nákupní třídy

Český maloobchodní trh opět potvrdil svou atraktivitu pro retailové značky, jichž k nám v loňském roce přišlo 38. Počet je shodný s rokem 2021: tehdy byl příchod 38 brandů zčásti dán odložením některých vstupů kvůli pandemii. Je to zároveň zhruba o polovinu více než v letech 2019 (22 značek) a 2020 (25 značek).

Jan Kotrbáček, partner a vedoucí týmu pronájmu maloobchodních prostor pro střední a východní Evropu, Cushman & Wakefield: „Maloobchodní trh prošel v posledních letech mnoha výzvami a zkouškami, ale je zjevné, že pro zákazníky je nadále atraktivní – což je pro retailery dobrá zpráva. Diskuse, které s nimi probíhají na mezinárodní úrovni, ukazují na jejich pozitivní sentiment ohledně nutnosti dalšího rozvoje a zkvalitňování jejich obchodů a podpory významu značky. V regionu střední a východní Evropy je vstupní branou pro značky již tradičně právě Česká republika, a to díky své kupní síle a přetrvávající oblibě Prahy ze strany zahraničních návštěvníků, kteří tvoří zásadní zdroj maloobchodních příjmů.“ 

Móda a zboží pro domácnost  

Zásadní pro český trh byly vstupy dvou luxusních módních značek do Pařížské ulice: svou prodejnu v ní loni otevřela Balenciaga a Chanel. Módní odvětví je již tradičně silně zastoupené, ať už jde o značky oblečení (letos např. Maje, Sandro, Jacadi Paris), doplňků a šperků (Messika, Teilor), obuvi (Buzz), případně módního sportovního oblečení (JOTT, Sport Vision).

Velice silně (jedenácti značkami) byl letos zastoupen i segment nábytku, vybavení pro domácnost a elektroniky. Vstoupili k nám např. prodejci nábytku Minotti a Stosa Cucine (kuchyně), matrací Dorelan a Materasso, elektroniky HP, vybavení pro domácnost Home & You (opakovaný vstup) či TecTake nebo kuchyňského vybavení Tefal.

Z ostatních odvětví stojí za zmínku například otevření první české prodejny značky LEGO, v segmentu stravování pak kavárna Cappuccineria či prodejna lahůdek House of Julius Meinl.

Tabulka 1: Značky, které do ČR nově vstoupily v roce 2022

Domácnost a elektronika Oblečení Doplňky a obuv Sportovní oblečení
Cucine Lube American Vintage Buzz Icebreaker
Dorelan Balenciaga Mayser iFlow
Home&You⃰ Chanel Messika JOTT
Hoomi Guess Kids Teilor Sport Vision
HP Intimissimi Uomo
Materasso Jacadi Paris
Minotti Maje
Sencor Q/S by s.Oliver
Stosa Cucine Sandro
TecTake
Tefal
Stravování Zdraví a krása Volný čas Ostatní
Caffè Pascucci bluem GymBeam Fitness Hub Cleopatra Ink
Cappuccineria Diptyque LEGO
Donut Worry Be Happy
House of Julius Meinl
L’OR Café

⃰Pozn.: Tato značka na českém trhu již v minulosti působila – jedná se o tzv. re-entry (opakovaný vstup).

Především značky z Francie a Itálie

Podobně jako v minulosti otevřela naprostá většina značek svoji první českou prodejnu v Praze, v šestnácti případech v obchodních centrech a ve čtrnácti na hlavních nákupních třídách. Šest provozoven najdeme v kancelářských objektech – tam často mají své showroomy prodejci prémiového nábytku, ale vzhledem k vhodné skupině zákazníků tu otevřela i posilovna nebo kavárna.

Nejvíce značek k nám přišlo z Francie – většina z těchto devíti prodává oblečení nebo doplňky. Sedm značek je italských – hlavně prodejci nábytku či matrací a také dvě kavárny.

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partner