Češi si dopřávají dopolední svačinu 2x více než lidé ve světě

Snídaně je základ dne, a proto 73 procent Čechů neopomíná snídat. V dopřávání si dopolední svačiny Česká republika vyniká ve srovnání se světem, kde si 2 z 5 lidí pochutnají na dopolední svačince. Co se týká oběda, primát drží čeští důchodci, kteří si dopřávají oběd více než penzisté ve světě. Při pohledu na bio potraviny jsme zjistili, že se o ně čeští spotřebitelé zajímají až 3x méně než ostatní země. Naopak při pohledu na podporu lokálních potravinových produktů, jsou na tom Češi téměř stejně jako v ostatních zkoumaných zemích. Inovace a novinky v oblasti FMCG české zákazníky nelákají v takové míře jako ve světě. Tato zjištění pocházejí ze studie GfK Consumer Life.

 

BIO, nebo ne-bio

Ve výzkumu jsme zjišťovali, jak důležité je pro lidi složení jídla a pití, které konzumují. Propastný rozdíl mezi Čechy a ostatními národy je v pohledu na bio-potraviny. Zatímco ve světě je za důležitou, nebo velmi důležitou součást života považuje skoro polovina dotázaných, v Čechách je to jen 14 procent. Největší důraz na bio v ČR dává věková skupina lidí od 20 do 29 let, a to ve 22 procentech.

 

Lokální produkty ano, nebo ne?

Pokud si lidé vybírají jídlo nebo pití, jak moc dbají na nálepku výrobku vyrobeno v České republice? 36 procent Čechů nakupuje výrobky, které jsou vyrobeny v jejich rodné zemi. Podobně jsou na tom i lidé ve světě, kde svým lokálním produktům dává přednost 38 procent.

 

Nové produkty a inovace v FMCG

Zeptali jsme se respondentů, pokud se rozhodují při výběru jídla nebo pití, jak důležité pro ně je, zda se jedná o něco nového nebo inovativního.

Pouze jeden z deseti Čechů potvrdil, že ho nové a inovativní potravinové produkty oslovují. Největší skupina českých fanoušků do nových věcí a inovací v oblasti FMCG je ve věkové skupině od 15 do 19 let.  Ve světě se o inovace v potravinách a nápojích zajímá 28 procent lidí,“ říká Lenka Harmon, Sector Leader, Consumer Goods v GfK.

170131_GfK_Graf_Jidlo_a_piti_Roper_czfin

Stravování Čechů versus svět

Nejdůležitějším jídlem dne je podle odborníků snídaně. 73 procent lidí v České republice snídá, což je porovnatelné se světem, kde snídá jen o něco více lidí (79 procent).

Pravidlo, že snídaně je základ dne, dodržuje více něžnější polovička Česka, která snídá daleko více než muži (76 procent respektive 69 procent). Naopak snídani přehlíží nejvíce teenageři (15 -19 let), kteří snídají ze všech věkových skupin nejméně.

Druhé jídlo dne bývá obvykle pro některé z nás dopolední svačina. Zajímavostí je, že ve srovnání s ostatními zeměmi si dokonce dopřáváme dvakrát více dopolední svačinky než lidé ve světě (39 procent respektive 20 procent). Dopolední snack je dominantou především českých teenagerů ve věku od 15 do 19 let, naopak dopolední jídlo si méně dopřávají lidé ve věku nad 60 let,“ dodává Lenka Harmon.

Podíváme-li se na jídlo uprostřed dne, tedy oběd, potom 87 procent Čechů obědvá, a stejná situace je i ve světě, kde si oběd dopřává 85 procent lidí. Největšími českými konzumenty poledního jídla jsou senioři nad 60 let, z nich obědvá až 94 procent (v ostatních zemích se tato věková skupina s 87 procenty obědvajících průměru populace nevymyká).

Odpolední svačinu si dopřává téměř polovina Čechů (45 procent). V konzumaci svačin mají Češi náskok před světem, kde si odpolední „snack“ dopřeje jen 34 procent lidí.

85 procent Čechů večeří, a stejné procento večeřících lidí můžeme nalézt i ve světě. Naopak nejméně večeří věkové kategorie českých respondentů od 15 do 19 let (78 procent), nejvíce zase lidé nad 50 let.

Večerní svačinu nebo nějaký mls před spaním si dopřávají v České republice (ČR) především lidé mladší věkové skupiny, a to ve věku 15-29 let (30 procent).

 

 O výzkumu

Data pocházejí z volně prodejné studie GfK Consumer Life. GfK uskutečnilo celosvětový online průzkum u více než 36 000 spotřebitelů ve věku od 15 let výše. Sběr dat byl dokončen v červnu 2015.

 

Zdroj a grafy: GfK Czech

Foto: pixabay.com

 

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010