Více jak polovina Čechů najde letos pod stromečkem kosmetiku

9 z 10 Čechů plánuje letos oslavit Vánoce, naopak 4 procenta lidí letos Vánoce slavit nebude. Každý čtvrtý Čech plánuje letos utratit za vánoční dárky částku v rozpětí od 5 000 Kč do 9 999 Kč. Kosmetika, oblečení a hračky jsou 3 nejčastěji plánované dárky, které Češi najdou letos pod stromečkem.

Vánoce se již velmi rychle blíží a s nimi i čas spojený s nákupem vánočních dárků. Zatímco pro někoho jsou Vánoce synonymem svátku pohody a klidu, pro druhé mohou být stresovou záležitostí, jaké dárky koupit, v jaké výši, nebo zda Vánoce letos vůbec slavit. Ve výzkumu GfK jsme se zeptali Čechů, zda letos plánují slavit Vánoce,  jaké dárky a kolik za ně hodlají letošní Vánoce utratit.

Slavení Vánoc

9 z 10 Čechů pánuje letos slavit Vánoce. 4 procenta lidí je slavit letos nebude a  6 procent lidí ještě není úplně rozhodnuto. Při pohledu na rozdělení krajů nejvíce lidí slaví Vánoce v Plzeňském, Jihočeském a Zlínském kraji, naopak nejméně lidí slaví Vánoce v kraji Vysočina.

Kolik lidé plánují utrácet za dárky na Vánoce?

Ve výzkumu jsme se ptali Čechů, jaké částky hodlají lidé utratit za letošní Vánoce. Každý čtvrtý Čech plánuje utratit částku od 5 000 do 9 999Kč. Druhá plánová útrata za vánoční dárky je částka od 3 000 – 4 999 Kč, tu plánuje utratit 22 procent lidí. Částku nad 20 000 Kč potvrzují utratit 2 procenta lidí. Při pohledu na genderové rozdělení plánuje 26 procent žen utratit za vánoční dárky částku od 3 000  do 4 999 Kč.  Muži plánují utrácet o něco vyšší sumu za vánoční dárky – 24 procent z nich plánuje utratit částku od 5 000 Kč do 9 999 Kč. 3 procenta Čechů se ve výzkumu vyjádřilo, že neutratí za letošní vánoční dárky ani korunu.

Jaké dárky lidé plánují letos rozdávat pod stromeček?

Co koupit svým nejbližším za dárky, aby jim udělaly opravdovou radost, je opravdu někdy svízel, a proto se hodně lidí uchyluje ke klasickým dárkům, která nikdy nezklamou. Na základě toho se 52 procent lidí rozhodlo, že letos daruje svým blízkým pod stromeček kosmetiku. Měkké dárky, tzv. „měkkouše“, plánuje letos darovat skoro polovina lidí. V této kategorii dominují jako dárci ženy nad muži (58 procent respektive 40 procent). Koupě hraček pro ty nejmenší pánuje letošní Vánoce nakoupit 44 procent lidí,“ říká Andrea Patočková, Marketing Communication Manager CZ&SK. Mezi další dárky, které Češi plánují darovat, patří knížky, elektronika, peníze, hry, vouchery, alkohol nebo šperky. 11 procent Čechů plánuje darovat relaxační zážitek a pro 4 procent lidí bude vánočním dárkem pro letošní Vánoce dovolená.

O výzkumu

Výzkum byl proveden metodou CAWI na vzorku 1000 respondentů ve věku od 18 do 64 let v České republice v listopadu 2018.

Zdroj: GfK Czech

Foto: pixabay.com