Většina Čechů plánuje za dárky utratit méně než loni

O letošních Vánocích plánujeme poprvé po dlouhé době utratit za dárky méně, než předchozí rok. A to průměrně 12,5 tisíce korun. Důvodem je strach z neočekávaných výdajů v závěru roku. Zhruba polovina Čechů by zároveň letos uvítala možnost platit za dárky až po Vánocích. Vychází to z průzkumu, který na vzorku 500 respondentů realizoval fintech Mallpay.

Možnost zaplatit za dárky až po Vánocích by uvítalo 51 % lidí – to je nejvíce od doby, kdy tento parametr Mallpay sleduje. 23 % z nich zmiňuje, že tuto možnost skutečně využije. Skoro 62 % dotázaných si pak myslí, že by e-shopy měly tuto možnost zdarma nabízet jako standardní součást svých služeb.

Mezi hlavními důvody volby odložené platby Češi uvádějí z 61 % strach z neočekávaných výdajů spojených s růstem cen a nákladů na bydlení na konci roku, ve 45 % zmiňují čekání na výplatu a vánoční prémie. Stejné množství – 42 % chce využívat nákup zboží v akci, přestože nemá výplatu ještě na účtě, 39 % ocení možnost vrátit nevhodné dárky, aniž by za ně bylo nutné platit dopředu.

Ostatně strach z neočekávaných výdajů se letos propíše i do chuti utrácet. Z průzkumu vyplynulo, že lidé letos za dárky – pravděpodobně po dlouhých letech – plánují utratit méně, než tomu bylo loni. Podle Mallpay se naprostá většina oslovených chce vejít do 12,5 tisíce korun, což je asi o 1500 méně než v předchozím roce. Alespoň 20 000 korun za dárky utratí asi 9 % lidí, 6 % dotázaných očekává útratu nad 30 000 korun.

„Rozpočty českých domácností budu letos napnuté nejvíce za poslední roky – rostoucí ceny potravin, nákladů na bydlení i energií zvyšují riziko nenadálých výdajů. A jak je zřejmé, už teď začínají být Češi v plánování vánočních útrat opatrní,“ zmiňuje Adam Kolesa, CEO Mallpay. „O to více ocení, když si budou moci například platby za dárky rozložit do několika měsíců. Hledají však bezpečné a bezplatné cesty bez rizika zadlužení se. A k tomu je ideální právě odložená platba.“

Zdroj a foto: Mallpay