Stoupající ceny potravin – hlavním příčinou je růst minimální mzdy, energetická krize takřka nehraje roli

Stabilní růst minimální mzdy je jednoznačným důvodem aktuálního zdražování potravin. Potýkají se s ním nejen obchodníci, ale také výrobci a distributoři potravin. Někteří už nyní avizují pro příští rok zdražení o 100 procent. Vedlejší roli ve zdražování hrají také náklady na pohonné hmoty nebo častější vyplácení nemocenské kvůli covidu. Naopak růst cen energií v posledních týdnech na situaci prakticky nemá vliv.

Současný prudký růst inflace a s ní spojené zdražování se úzce dotýká i potravin. Jejich ceny rostou plošně, ať už se jedná o nadnárodní řetězce či tuzemské prodejny potravin. Ty alespoň mohou těžit z dlouhodobě příznivé cenové politiky, proto současné ceny po zdražení stále nejsou tak vysoké jako v případě nadnárodních sítí. Podle předsedy Družstva CBA Romana Mazáka má současný stav jednoznačnou příčinu – dlouhodobý růst minimální mzdy. Rozdíl v její výši před pěti lety a nyní je pro zaměstnavatele obrovský, zejména pokud jde celkové náklady.

„Zvýšení minimální mzdy nás stojí 10 milionů ročně, za 5 let je to 50 milionů jen na mzdách. A tuto částku musíme někde vzít. Navíc lidé dostanou z této sumy jen 35 milionů, zbytek připadá státu. Není tedy divu, že si člověk ve finále koupí za stejné peníze méně zboží než dříve,“ řekl Mazák. Mzdové náklady představují pro české prodejny dlouhodobě nejvyšší položku, co se týče ekonomického provozu. U řady provozoven v nejmenších obcích jsou pak příčinou jejich nerentability, v některých případech i krachu.

Distributoři již nyní avizují extrémní zdražení

Růst mezd se do stoupajících cen potravin nepromítá pouze u obchodníků, stejnou situaci řeší také distributoři, kteří zboží obchodům dodávají. Tyto firmy podle Mazáka poslední 5 let nesly část rostoucích nákladů ze svého, ovšem nyní i vzhledem k dalším faktorům musely ke zdražení přistoupit. „Teď už to bouchlo a zdražení je extrémní. Ve finále nehrají roli jen mzdy, sekundárně je nutné přičíst i rostoucí ceny pohonných hmot nebo náklady za covid kvůli nemocenským, které vyrostly i o 200 procent,“ doplnil Mazák.

Situaci lze doložit na aktuálním dojednávání obchodních podmínek na příští rok. Zatímco v minulosti se šlo setkat s meziročním nárůstem cen dodavatelů potravin maximálně v rozmezí 5 – 10 procent, nyní je změna mnohem výraznější. „Bavíme se o nárůstech o 50, 70 nebo i 100 procent. Zdražení je úplně mimo realitu a není ani v naších silách s tím cokoliv udělat. Pokud chceme populární a žádané výrobky prodávat, musíme se s dodavateli domluvit. Oslovením konkurence si zároveň obchodník nijak nepomůže, zdražování je plošné, ve všech segmentech. Nehledě na to, že i obchodníci se musí potýkat s rostoucími náklady a v cenách je zohledňovat,“ sdělil Mazák s tím, že současná situace jde plně na vrub orgánům, které postupný růst minimální mzdy v Česku zavedly.

Zafixované ceny energií

Výrazným aktuálním tématem je také prudký růst cen elektřiny a plynu. U něj ale podle předsedy Družstva CBA nehrozí, že by se do cen potravin výrazněji promítnul. Menší tuzemské prodejny mají totiž ceny fixované. „Týká se to i naší sítě, cenu máme od června fixovanou až do konce příštího roku. Využíváme dřívějších cen a aktuálně je spíše s otazníkem, zda se nás navýšení v budoucnu nějakým způsobem dotkne. V krizi v roce 2009 také vyletěla cena nahoru, ale poté postupně klesala. Na druhou stranu je téměř jisté, že na ceny, jaké byly před pěti lety, už energie nejspíš neklesnou,“ řekl Roman Mazák.

Důvodem toho, že se zdražení energií tuzemských obchodníků výrazněji nedotklo, je podle předsedy Družstva CBA také skutečnost, že provozovatelé prodejen ceny elektřiny či plynu dlouhodobě sledují. Fixaci tak díky tomu řeší s dostatečným předstihem. Zároveň také platí, že náklady na energie nejsou pro prodejny tak zásadní položkou jako mzdy. Velmi podobnou situaci pak CBA očekává také u dodavatelů potravin, tedy že uzavřeli nové smlouvy na energie včas, aby se jich zdražení v tomto ohledu nedotklo. „Samozřejmě mohou existovat výjimky, kde jsou například kvůli pecím energie potřeba více než jinde, ovšem jedná se o zlomek sortimentu,“ uzavřel Mazák.

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010