Šampon Head & Shoulders v lahvích vyrobených z plastového odpadu z pláží je nyní dostupný na českém trhu

Společnost Procter & Gamble uvádí na český trh šampon Head & Shoulders v lahvi, která je vyrobená z plastového odpadu sesbíraného na evropských plážích. Od 27. června je Head & Shoulders v lahvi z recyklovaného plážového plastu k dostání v drogeriích dm. Šamponová lahev je recyklovatelná a je z 20 % vyrobena z recyklovaného odpadního plastu z pláží. Poprvé byla představena v lednu 2017 ve Francii a od té doby jí bylo vyrobeno už více než 1 milion kusů. Odpadní plast, který slouží jako surovina k výrobě lahve, je sbírán dobrovolníky a zaměstnanci P&G na plážích a na březích řek po celé Evropě.

Oceány mají nezastupitelnou roli na naší planetě a jsou základem pro život. Pokrývají přibližně 71 % zemského povrchu a představují naše hlavní zásoby vody. Regulují klima, 50 % kyslíku pochází z oceánů, které zároveň absorbují 30 % CO2. Nicméně jsou stabilně znečišťovány. Dle Vacances Propres je ročně do přírody vyhozeno 20 milionů tun odpadků, velká část z toho směřuje do oceánů. Nadace Ellen MacArthur odhaduje, že v mořích každý rok skončí 8 milionů tun plastů. Procter & Gamble v obalech využívá recyklovaný plast od konečného spotřebitele již více než 25 let, projekt na výrobu lahví Head & Shoulders je ale unikátní svým rozsahem a zapojením partnerů do celého procesu.

TerraCycle, sbírá plast na plážích 

Organizace TerraCycle sbírá a třídí plast a pomáhají jí v tom další lokální asociace, které řídí hlavní akce na sběr odpadu. Odpad sbírají dobrovolníci, kteří chtějí pečovat o svoje okolí. Jakmile je odpad sesbírán, následuje další důležitý krok: ruční třídění. To zahrnuje roztřídění dle různých typů plastů a opakované využití polyethylenu (HDPE), což je nejčastěji využívaný typ plastu, který se nachází v mnoha produktech, například v taškách, hračkách a lahvích od šamponů. Jen na produkci prvních lahví Head & Shoulders z odpadního plastu se podílelo více než 100 neziskových organizací a 1000 dobrovolníků.

Suez, přetváří odpad ve zdroj   

SUEZ se podílí na cirkulární ekonomice a specializuje se na udržitelné řízení zdrojů. Účastní se výzkumu a inovací, nachází nová řešení na využití odpadu a jeho přetváření do nových materiálů a energie. Když je plast z pláží roztříděný, polyethylen projde 3 kroky: mytí, aby bylo odstraněno lepidlo, drcení odpadu a nakonec přetvoření do malých plastových pelet.

Lahev Head & Shoulders jako první v kategorii vlasové péče

„V Procter & Gamble věříme, že hlavní jsou činy, ne slova. Zvýšená míra využití recyklovaného plastu od konečného spotřebitele v rámci našeho portfolia značek v oblasti péče o vlasy poukazuje na naše stálé úsilí o skutečnou změnu,“ dodala Virginie Helias, viceprezidentka pro udržitelnost ve společnosti Procter & Gamble. „Recyklovatelná šamponová lahev produktu Head & Shoulders vyrobená částečně z plážového plastu představuje vůbec první podobný počin v kategorii péče o vlasy. Vyšší míra využití recyklovaných plastů v obalech našich vlajkových značek, jako je Head & Shoulders, spotřebitelům usnadňuje výběr udržitelnějších produktů, a to bez jakýchkoli kompromisů. Sami jsme sice hrdi na to, čeho jsme již dosáhli a na čem pracujeme, víme ale, že mnohem víc práce je ještě před námi.“ Yvette Krubl, manažerka korporátní komunikace Procter & Gamble ve střední Evropě, dodává: “Jsme rádi, že se nám nyní podařilo navázat spolupráci s řetězcem dm drogerie, díky kterému je Head & Shoulders v lahvích z odpadního plážového plastu dostupný i českým spotřebitelům. Věříme, že ukazuje nový směr, kterým se dát při výrobě i nákupu spotřebního zboží.”  

Zdroj a foto: Procter & Gamble