Růst trhu technického spotřebního zboží v České republice v druhém čtvrtletí roku 2019

Trh s technickým spotřebním zbožím zaznamenal v České republice v druhém čtvrtletí roku 2019 ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku nárůst o více než 7 procent.

Na pozitivním vývoji se podílela většina sektorů s výjimkou fota (PH) a informačních technologií (IT), které v meziročním srovnání druhého kvartálu zaznamenaly pokles. Nejvíce rostoucími sektory byly telekomunikace (TC) a malé domácí spotřebiče (SDA).  

Spotřební elektronika

Dvouciferný meziroční nárůst tržeb zaznamenaly sledované kategorie televizorů a reproduktorů včetně soundbarů, pozitivní vývoj pokračoval i u většiny audio kategorií. Naopak silně poklesla poptávka po set top boxech a sluchátkách bez mikrofonu.

Foto trh

Foto trh zaznamenal růst tržeb v kategorii systémových kompaktů díky novým modelům s full-frame snímačem. Nicméně tyto rostoucí prodeje systémových kompaktů nedokázaly kompenzovat propady ostatních segmentů trhu – digitálních zrcadlovek a kompaktů s pevným objektivem.

Velké domácí spotřebiče

V sektoru velkých domácích spotřebičů dochází k akceleraci růstu většiny produktových kategorií volně stojících i vestavných spotřebičů. Dvouciferný nárůst prodejů vykázaly v druhém čtvrtletí sušičky a odsavače par. V meziročním srovnání vycházejí v červených číslech pouze obratově menší skupiny mrazniček a volně stojících sporáků.

Malé domácí spotřebiče

V hodnotě celý sektor výrazně narostl, v druhém čtvrtletí dokonce dvouciferným tempem. Nejvyšší dynamika je u kávovarů, zubní hygieny a přístrojů na úpravu vzduchu. U hlavních kategorií jako jsou kávovary a vysavače jsou spotřebitelé ochotni investovat do produktů s vyšší přidanou hodnotou. Kategorie, které naopak zaznamenávají pokles poptávky, jsou konvice, mixéry, odšťavňovače, zastřihovače vlasů a žehličky.

Informační technologie

V sektoru informačních technologií je patrný růst segmentu herních a ultra-tenkých notebooků a také herních a zakřivených monitorů. Přesto celý sektor zaznamenal negativní vývoj obratu a pokles prodejů herních desktopů.

Telekomunikace

V tomto sektoru roste průměrné cena u chytrých telefonů. Patrná je i vysoká poptávka po nositelné elektronice. Naopak pokračuje negativní vývoj chytrých telefonů s velikostí displeje pod 5,6 palce.

Kancelářská technika

V sektoru kancelářské techniky dvouciferně narostly tržby v kategorii multifunkcí, dařilo se zejména segmentu stolních laserových zařízení. Stále však klesají prodeje samostatných tiskáren.

O výzkumu

GfK TEMAX® sleduje prodeje technického zboží ve 41 zemích. Zprávy za všech 41 zemí, včetně datových tabulek jsou dostupné zde.

Výsledky jsou založeny na maloobchodním panelu GfK, do kterého je zapojeno zhruba půl milionu maloobchodních prodejen po celém světě. Cílem GfK je zajistit, aby data za panel byla co nejpřesnější.

Zdroj: GfK Czech Republic, foto: pixabay.com

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010