Obchodní družstvo Tempo zavírá o nedělích plošně své prodejny

Obchodní družstvo Tempo se sídlem v Opavě plánuje od 22. března zavřít plošně své prodejny v neděli. Původně tento záměr plánovalo až od dubna, kvůli aktuální situaci související s výskytem koronaviru na území Česka však krok uspíšilo. Družstvo provozuje téměř 100 prodejen v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, uzavřením prodejen v neděli chce především ulevit zaměstnancům. Družstvo odhaduje, že tímto krokem může v roce 2020 přijít o 25 milionů korun z celkových tržeb.

Plošným zavřením prodejen v neděli se obchodní družstvo Tempo stává prvním maloobchodním subjektem v segmentu potravin s obratem nad jednu miliardu korun, který se v Česku k tomuto kroku odhodlal. „Původně jsme tento krok plánovali až na začátek dubna. Současná situace okolo koronaviru ho ale uspíšila a prodejny tak poprvé zavřeme už v neděli 22. března. Našim prodavačkám chceme ulevit. Řešíme také to, že řada z nich nyní kvůli zavřeným školám hlídá doma děti či vnoučata. Optimalizace otevírací doby je v tomto směru ideálním řešením,“ sdělil předseda obchodního družstva Tempo Jan Sůra.

Sám zároveň zdůraznil, že po dobu nouzového stavu se Tempo rozhodlo svým prodejnám mírně zkrátit i otevírací dobu ve všední dny. „U každé prodejny se změna otevírací doby řešila individuálně, vše platí už od včerejška. Roli hrála řada faktorů – od aktuálního počtu dostupných zaměstnanců až po návštěvnost. Předpokládáme, že po ukončení nouzového stavu a znovuotevření škol se situace vrátí do normálu. Samozřejmě vyjma nedělního uzavření, které bude platit dlouhodobě,“ doplnil Sůra.

Družstvo se k nedělnímu uzavření prodejen odhodlalo i přes skutečnost, že mu v dlouhodobém horizontu nejspíše poklesnou tržby. Nedělní prodeje podle jeho statistik tvoří 7 procent celkových tržeb prodejen s nedělní prodejní dobou. Podle odhadů družstva by uzavření prodejen v tento den mělo výslednou hodnotu ovlivnit zhruba ze 30 procent. „Odhad jsme učinili na začátku letošního roku, kdy jsme celkový pokles tržeb vlivem zavření o nedělích odhadovali na zhruba 25 milionů korun. V současnosti však pozorujeme mimořádně zvýšený zájem spotřebitelů, v úhrnu tak výsledek může být příznivější. Navíc nedělní uzavření chceme v budoucnu kompenzovat i prodloužením otevírací doby v sobotu ve vybraných prodejnách,“ uvedl Jan Sůra.

Obchodní družstvo Tempo věří, že aktuální kroky jsou vhodným kompromisem mezi stanovením vhodných podmínek pro prodavačky a možností pohodlně si nakoupit. „Zohledňovali jsme i to, že v současné situaci mají lidé více možnosti nakoupit si i přímo v pracovní době. Po ukončení nouzového stavu bychom rádi našim prodavačkám umožnili i zúčastnit se nedělních mší. Oblast našeho působení je vcelku výrazně nábožensky založená,“ předseda družstva.

Tempo plánuje pro nedělní uzavření prodejen i několik výjimek, jako jsou například bronzové, stříbrné a zlaté neděle před Vánoci, kdy je otevření obchodů už tradicí. Sůra věří, že se k tomuto záměru v budoucnu přidají i další obchodníci. „V mnoha vyspělých zemích je zavření obchodů v neděli standardem. Samozřejmostí to bylo i v Česku, teprve až příchod zahraničních řetězců nás donutil se změně situace přizpůsobit, abychom těžké konkurenční časy přežili,“ řekl předseda obchodního družstva Tempo.

Podle něj je nyní vhodný čas ke změně. Tempo proto chce jít příkladem a být průkopníkem narovnávání zaměstnaneckých podmínek na českém trhu. „Je legrační, že nejvíce se plošnému uzavření prodejen v neděli a dalších svátcích brání zejména zahraniční obchodní řetězce, které ve svých mateřských zemích v neděli zavřeno mají,“ uzavřel Sůra.

Zdroj a foto: Obchodní družstvo Tempo

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010