Nejlepším českým světlým ležákem 2019 je Zubr Gradus

Letošní devatenáctý ročník degustační soutěže České pivo ovládla piva z produkce Pivovaru Zubr. Zvítězila v nejsledovanější kategorii Světlý ležák a téměř zcela ovládla kategorii Světlé výčepní pivo. Porota nejprestižnější české pivní degustační soutěže letos hodnotila celkem 75 vzorků. Výsledky soutěže byly slavnostně vyhlášeny 24. září na Svatováclavské slavnosti, kde byl v rámci zahájení Dnů českého piva naražen sud vítězného ležáku.

Vzorky přihlášených piv jsou odebírány přímo v pivovarech zástupci Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského. Hodnotí se v pěti soutěžních kategoriích: Světlý ležák, 11% světlý ležák, Světlé výčepní pivo, Tmavé pivo a Nealkoholické pivo. Porota tvořená z pivovarníků, pedagogů a odborníků z Chmelařského institutu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce hodnotí především senzorické vlastnosti piva, konkrétně vzhled, barvu, chuť, vůni a texturu.

Degustační soutěže České pivo se mohou zúčastnit tuzemské pivovary produkující roční výstav nad pět tisíc hektolitrů. V zájmu co největší objektivity je hodnocení dvoukolové a jednotlivá kola od sebe dělí několik měsíců. „Pokud pivo obstojí ve velké konkurenci této prestižní české soutěže, mohou si být konzumenti jistí, že má skutečně tu nejvyšší kvalitu,“ říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven, a dodává:„Dnes je sice naše pozornost upřena především na vítěze soutěže České pivo, pochvala a poděkování ale patří všem, kdo vaří české pivo s láskou a úctou k tradici, kterou představuje. To je také hlavním poselstvím Dnů českého piva, které letos už posedmé probíhají v tisících dobrých hospod po celé naší zemi.“

Nejlepší světlý ležák vaří v Přerově

V prestižní kategorii světlých ležáků se na prvním místě umístil dvanáctistupňový Zubr Gradus, který Pivovar Zubr představil v roce 2017. Druhé místo patří Pivovaru Holba a jejich světlému ležáku jantarové barvy s hustou pěnou Holba Premium. Třetí příčku obsadil Březňák Ležák staré školy z Pivovaru Velké Březno ze skupiny Heineken Česká republika.

11% světlý ležák vaří nejlépe velkopopovický pivovar

Velkopopovický Kozel 11° je letos vítězem kategorie jedenáctistupňových piv, oproti loňsku si tak polepšil o dvě příčky. V závěsu za ním skončil Primátor 11° ležák, pivo s výraznou doznívající hořkostí z náchodského pivovaru Primátor. Na třetím místě skončil loňský vítěz Zubr Grand z Pivovaru Zubr.

Výsledky ostatních kategorií

Kategorii světlé výčepní pivo ovládla piva z Pivovaru Zubr, která obsadila první dvě místa, třetí příčka patří pivu Litovel Classic. Nejlepším letošním tmavým pivem je stejně jako loni Černovar Černé z Tradičního pivovaru Rakovník. O druhou příčku se podělil Velkopopovický Kozel Černý a Bernard Černý ležák 12° z Rodinného pivovaru Bernard. Třetí místo patří pivu Litovel Premium Dark. Nealkoholickým pivům vládne Birell z produkce Plzeňského Prazdroje, následovaný pivem Zlatopramen Nealko z Pivovaru Starobrno. Třetí příčka patří pivu Birell Bez lepku.

PŘÍLOHA TISKOVÉ ZPRÁVY

Kompletní výsledky degustační soutěže České pivo 2019

Světlý ležák

 1. Zubr Gradus; Pivovar Zubr a.s.
 2. Holba Premium; Pivovar Holba, a.s.
 3. Březňák Ležák staré školy; Pivovar Velké Březno; Heineken Česká republika, a.s.

11% světlý ležák

 1. Velkopopovický Kozel 11°; Pivovar Velké Popovice; Plzeňský Prazdroj, a.s.
 2. Primátor 11° ležák; Primátor, a.s.
 3. ZUBR Grand; Pivovar Zubr a.s.

Světlé výčepní pivo

 1. Zubr Gold; Pivovar Zubr a.s.
 2. Zubr Classic; Pivovar Zubr a.s.
 3. LITOVEL CLASSIC; Pivovar Litovel a.s.

Tmavé pivo

 1. ČERNOVAR ČERNÉ; Tradiční pivovar v Rakovníku, a.s.
 2. Velkopopovický Kozel Černý; Pivovar Velké Popovice; Plzeňský Prazdroj, a.s.

Bernard Černý ležák 12°; Rodinný pivovar Bernard, a.s.

 • Litovel Premium Dark; Pivovar Litovel a.s.

Nealkoholické pivo

 1. Birell – Plzeňský Prazdroj, a.s.
 2. ZLATOPRAMEN Nealko; Pivovar Starobrno; Heineken Česká republika a.s.
 3. Birell Bez lepku – Plzeňský Prazdroj, a.s.

Zdroj a foto: Český svaz pivovarů a sladoven

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010