Fond Kaufland letos rozděluje rekordní částku zrakově postiženým

Zoie pomáhá asistentka s domácími úkoly, Medě hlídá nový tonometr nitrooční tlak, Martin může vyrazit na mistrovství světa v benchpressu. To jsou jen některé z příběhů, ke kterým pomohl Fond Kaufland podporující zrakově postižené, do něhož každoročně putuje výtěžek z vánoční sbírky pro Světlušku. Naposledy do ní zákazníci obchodního řetězce darovali přes 12 milionů korun, Kaufland je dorovnal na 17 milionů Kč. „Máme za sebou druhé kolo letošního grantového řízení, v němž se rozdělilo celkem 2 275 708 Kč. Díky těmto prostředkům bylo podpořeno 38 jednotlivců a 21 organizací po celé České republice,“ uvedla tisková mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

Společnost Kaufland se dlouhodobě snaží pomáhat těm, kteří to nejvíce potřebují. Jedním z projektů, v nichž se výrazně angažuje, je Světluška, veřejná sbírka Nadačního fondu Českého rozhlasu, která pomáhá zrakově postiženým. V rámci této sbírky vznikl Fond Kaufland, který získané finanční prostředky rozděluje skrze otevřená grantová řízení. A letos rozesílá vůbec největší částku za 19 let existence Světlušky.

Komise složená ze zástupců Nadačního fondu Českého rozhlasu, Kauflandu a odborníků z oblasti služeb pro těžce zrakově postižené věnovala v rámci druhého kola grantového řízení 739 317 Kč jednotlivým osobám a 1 536 391 Kč organizacím pomáhajícím lidem se zrakovým postižením.

V Praze mimo jiné pomohla i Zoie s kombinovaným zrakovým postižením, které přispěla 30 tisíci korunami na osobní asistenci. Zoia je velká milovnice hudby. Má absolutní sluch, ráda hraje na kytaru, na kterou se učí z YouTube. Kvůli svému kombinovanému zrakovému postižení však nedokáže samostatně sedět a potřebuje tak neustálou pomoc. Proto nás moc těší, že jsme mohli Zoice a její rodině přispět s naším Fondem Kaufland na hodiny osobní asistence. K Zoie domů chodí asistentka, se kterou hrají na ukulele a piano. Asistentka také Zoie pomáhá s domácími úkoly,“ říká tisková mluvčí. „Díky asistentce můžeme i na společné procházky s mladším synem Tomáškem třeba do zoo, kterou máme moc rádi,“ doplňuje maminka obou dětí.

V Praze byla podpořena také Meda. Holčičce s těžkým zrakovým postižením bylo přispěno 63 372 Kč na zakoupení tonometru, který neustále hlídá výšku nitroočního tlaku, který může způsobit oslepnutí. „Meda má po vrozeném zánětu v očích sekundární glaukom a rodiče jí potřebují kontrolovat nitrooční tlak. Přenosný tonometr umožní tlak sledovat při běžných činnostech, nikoli jen v nemocnici v narkóze,“ vysvětlila Renata Maierl.

V Praze byly podpořeny také některé organizace, např. Škola Jaroslava Ježka pro zrakově postižené, Rozhledna – poradenské služby pro život s těžkým zrakovým postiženým, Sportovní klub Slavia Praha – Odbor zrakově postižených a další.

Podporu z otevřeného grantového řízení Světlušky z Fondu Kaufland mohou celoročně získat nejen těžce zrakově postižení, ale také organizace pomáhající lidem s těžkým zrakovým nebo kombinovaným zrakovým postižením. Nejčastěji se jedná o osobní asistence a odlehčovací služby, průvodcovské služby, nákup kompenzačních pomůcek nebo příspěvky na vzdělávání a volnočasové aktivity. Druhé kolo grantového řízení je již uzavřené, vyhodnocování žádostí probíhá v těchto dnech. Do třetího kola se žadatelé mohou hlásit do 24. října 2021.

Zdroj a foto: Kaufland

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010