Družstvu CBA vzrostl v loňském roce obrat o 9 procent

Maloobchodní Družstvo CBA CZ zaznamenalo v roce 2019 obrat 1,95 miliardy korun, meziročně tak vzrostl o 9 procent. Obrat se CBA navýšil také ve velkoobchodním segmentu, u společnosti CBA Nuget činil za loňský rok 1,662 miliardy korun, což znamenalo nárůst o 8 procent. Celková výše obratu CBA se tak vloni navýšila o 9 procent na 3,612 miliardy korun. Pro letošní rok odhaduje výsledky v podobné výši, zejména kvůli epidemii koronaviru.

Podle předsedy Družstva CBA Romana Mazáka splnily loňské výsledky původní očekávání. „Nárůst obratu jak u velkoobchodu, tak u našich prodejen se pohyboval v podobných hodnotách jako v předchozím roce, celková křivka tak dlouhodobě a stabilně stoupá. Důvodem je nejen neustále rostoucí počet prodejen v naší síti, ale také snaha koncentrovat se pouze na ekonomicky efektivní provozy,“ řekl Roman Mazák.

Družstvo v loňském roce plánovalo řadu investic do svých prodejen, kterých má spolu s partnerským družstvem Tempo Opava ve své síti 1 121. Kvůli průtahům ve stavebním řízení se však tyto plány odložily až na jaro příštího roku. Od roku 2021 do 2023 má CBA v plánu investovat celkem 200 milionů korun. „Bude se jednat o tři hlavní oblasti. V první řadě plánujeme stavbu nových prodejen, stavět pak chceme i v okolí naší haly v Šumperku a zvýšit tak efektivitu a komfort v rámci logistiky. Plánujeme také investici do IT v souvislosti s novým softwarem, který zavádíme,“ sdělil Mazák.

CBA se v posledních týdnech dotkla také krize spojená s koronavirem. V prodejích z velkoobchodu docházelo až do 25. března k navýšení obratu, který však následně vystřídal významný pokles. Hlavním důvodem je především skutečnost, že CBA Nuget kromě prodejen zásobuje také významnou měrou restaurace a školní jídelny. „V této oblasti v důsledku uzavření škol a provozoven padl obrat od 12. března na nulu,“ doplnil Roman Mazák. Naopak v případě samotných prodejen eviduje CBA letošní dosavadní tržby meziročně o zhruba 10 procent vyšší. Pokles šlo zaznamenat pouze v prodejnách umístěných v centrech měst.

Kvůli nečekaným změnám spojeným s koronavirem tak CBA muselo upravit i výhled tržeb pro letošní rok. Podle nadstandardních výsledků z ledna a února totiž očekávalo nárůst letošních tržeb o 15 procent. „Tento nadstandardní obrat z prvních dvou měsíců letošního roku by měl z velké část pokrýt nečekaný pokles v důsledku koronaviru, který dopadl zejména na velkoobchod. V letošním roce tak nově očekáváme výsledky na podobné úrovni jako vloni, náš odhad se pohybuje mezi 97 a 103 procenty loňských čísel,“ uzavřel Roman Mazák.

Zdroj a foto: Družstvo CBA

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010