Charitativní dražba designových lahví Pilsner Urquell letos Centru Paraple vynesla bezmála 2,1 milionu korun

Již po osmé se v předvánočním čase konala charitativní aukce uměleckých pivních lahví pro Centrum Paraple. Dražba letos vynesla 2 061 387 korun a stala se tak druhou nejúspěšnější. Nejdražší designová lahev podle návrhu skláře Lukáše Nováka vynesla 333 333 korun.

Tradiční dražbou uměleckých pivních lahví podporuje Pilsner Urquell Centru Paraple, které již 25 let pomáhá lidem s poškozením míchy a jejich blízkým. Letos se v aukci, která probíhá na serveru iDnes.cz, vydražilo deset unikátních lahví, které oslavují třicet let života ve svobodných poměrech. Lahve získali dražitelé, kteří nabídli nejvyšší cenu. Hodnota nejdražší aukční lahve letos dosáhla 333 333 korun. Celý výtěžek putuje na konto Centra Paraple.

Mám velkou radost. Letošní výtěžek aukce nám opět pomůže zajistit činnost. Centrum Paraple tu je pro vozíčkáře už 25 let a právě dlouhodobá podpora projektů jako je aukce pivních lahví je pro nás zásadní. Děkuji za to dražitelům i společnosti Pilsner Urquell!“, řekl k výsledku zakladatel Centra Paraple Zdeněk Svěrák.

Získané prostředky použije Centrum Paraple na údržbu, nákup sportovních a rehabilitačních pomůcek i na mzdové náklady zaměstnanců, které se starají o klienty při jejich pobytu v centru.

Unikátní kolekce designových lahví je letos věnována oslavě třiceti let svobody. Pilsner Urquell oslovil deset výrazných osobností, které se narodily v revolučním roce 1989. Každá z nich obohatila jednu z lahví vlastním pohledem na to, co pro ni představuje svoboda, čeho si na ní nejvíce cení a co považuje pro svůj život za důležité. Vznikl tak unikátní soubor výpovědí generace, která se narodila i dospěla ve svobodných poměrech.

Designer Lukáš Novák

Autorem lahví je přední designér a sklář Lukáš Novák, lahve byly vyrobeny v tradiční české sklárně Rückl. Umělec se při tvorbě lahví inspiroval tradiční českou brusnou technikou, která zdobí jejich dno i spodní část. V horní části každé z unikátních lahví jsou vypískovány hodnoty, které si na svobodě cení jeden z deseti reprezentantů generace 1989. Obě části lahví odděluje hluboký brus, který symbolizuje rok 1989 jako výrazný zářez do našich dějin.

Vážím si toho, že jsem mohl přispět k takto prospěšnému projektu. Zajímavé bylo nejen vytvářet návrh, ale i spolupracovat s deseti osobnostmi a vtisknout lahvím symboliku oslavující tři desetiletí svobody v naší zemi. Věřím, že se lahve budou líbit i dražitelům a mám velkou radost z výsledku, který pomůže Centru Paraple a jeho klientům,“ hodnotí výsledek Lukáš Novák.

Unikátním projektem aukčních lahví ctíme dlouholetou tradici plzeňského pivovaru, který nejen v předvánočním čase pomáhal potřebným.  Aukční lahve už osm let spojují pivovarské a sklářské řemeslo s příležitostí pomoci těm, kteří to potřebují. Ze srdce děkuji všem, kteří přispěli k letošnímu skvělému výsledku,“ říká Grant Liversage, generální ředitel Plzeňského Prazdroje.

Noví majitelé lahví budou na začátku příštího roku pozváni do historických sklepů plzeňského pivovaru, kde jim budou jejich lahve slavnostně předány. Zde si také do nich pod vedením emeritního vrchního sládka Václava Berky budou moci načepovat plzeňský ležák v té nejlepší kvalitě přímo z ležáckých sudů.

Zdroj a foto: Plzeňský Prazdroj

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010